Jānim Akurateram – 145

Download PDF

2021. gada 13. februārī rakstniekam, aktīvam politiskam darbiniekam Jānim Akurateram – 145. Šajā rakstā vairāk par viņa darbošanos mūsu valsts labā.

15. novembrī sadalītas “Lielā Kristapa balvas 2020” kino mākslā. Visvairāk apbalvojumu saņēma filma “Dvēseļu putenis” kuras sižets veidots pēc mūsu novadnieka Aleksandra Grīna romāna ar tādu pašu nosaukumu.

“Dvēseļu putenis”, kurš iznāk 1933./34 g. ir spilgtākais, taču ne pirmais romāns, kurš veltīts strēlnieku cīņām. Jau 1925. gadā iznācis cits mūsu novadnieka J. Akuratera literārais darbs “Ugunīgi ziedi”. Gan A. Grīns, gan J. Akuraters paši ir bijuši strēlnieki, un tieši autoru klātbūtne aprakstītajos notikumos tiem piešķir īpašu māksliniecisku un dokumentālu vērtību.

Idejiska mērķa – neatkarīgas, kulturālas, nacionālas valsts Latvijas radīšana – vadīts, J. Akuraters ir iesaistījies politikā. Viņš ievēlēts un aktīvi darbojies Latviešu Pagaidu nacionālajā padomē, vēlāk ievēlēts Tautas padomē un 1918. g. 18. novembrī ir viens no 38 šīs organizācijas locekļiem, kuri piedalās Latvijas valsts proklamēšanā Rīgas pilsētas 2. teātrī (tagad – Nacionālais teātris).

Jaunajā Latvijas valstī J. Akuraters ir Izglītības ministrijas Mākslas departamenta direktors, vēlāk – vietnieks, Nacionālā teātra dibinātājs, Radiofona direktors, laikraksta “Jaunākās Ziņas” redakcijas loceklis, Latvijas PEN kluba valdes priekšsēdētājs.

Plaša, daudzpusīga ir J. Akuratera daiļrade, grūti atrast žanru, kurā viņš nebūtu rakstījis. Neatkarīgajā Latvijā iznākuši 12 dzejoļu krājumi, 12 sējumos kopoti raksti u.c.

J. Akuraters ir apbalvots ar 3 šķiras Trīszvaigžņu ordeni, viņš ir pirmais Tēvzemes balvas laureāts rakstniecībā (1937.g.), viņa aktivitāte kultūras un sabiedriskās dzīves jomās izpelnās ne tikai Latvijas valsts augstu novērtējumu, bet arī Francijas, Zviedrijas un Lietuvas atzinību.

Ābeļu bibliotēkā un Ābeļu novadpētniecības muzejā ir atrodamas un lasāmas dažāda laika izdotas J. Akuratera grāmatas. www.3td.lv – e-grāmatu bibliotēkā var izlasīt J. Akuratera “Kalpa zēna vasaru”.

Sagatavoja: novadpētniece Ausma Bērziņa, Ābeļu bibliotekāre Ineta Survillo

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to toyota suv, infiniti suv and lexus suv