Kultūra, vēsture, tradīcijas, tūrisms…

Pirms Covid-19 ierobežojumu stāšanās spēkā, 10. oktobrī Rubenes kultūras nama VPDK “Rasa” devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Vidzemi-Gulbenes un Alūksnes novadiem un Alūksni. Pirmā tikšanās Kultūrvēsturiskā mantojuma un tradīciju centrā Gulbenes novada Lejasciemā. Ieskats Lejasciema vēsturē, tradīcijās, mūžizglītības programmās, sporta un tūrisma aktivitātēs un amatierkolektīvu darbībā. Centrā apskatāmi Lejasciema senie darbarīki un sadzīves priekšmeti, kā arī mainīgās izstādes. Informācija par Latvijā un pasaulē zināmiem cilvēkiem, kuri nāk no Lejasciema rakstniece Anna Sakse, aktieris Kārlis Sebris, dzejniece Tirzmaliete (par kuru bija daudz interesantu faktu), literārfilosofe, esejiete Zenta Mauriņa  izveidota Zentas Mauriņas istaba) un daudzi citi. Secinājām, ka liela uzmanība tiek veltīta Lejasciema vizuālajam tēlam, veidojot vienotus vides objektus atbilstoši gadalaikiem.

Kultūras nama vadītāja Rita ar lepnumu runā par saviem kolektīviem. Daudzi darbojas gadu desmitiem, kā piemēram pūtēju orķestra kustība kopš 1930. gada un šogad kolektīvs gatavojas jubilejas koncertam. Savdabīgs un radošs kolektīvs- līnijdeju grupa “ Dzinteles”, kuras prot pielāgoties arī latviešu tradīciju svētkiem. Un tautas deju kolektīvs “ Unce”. Nu šogad jau esam 11 pāri, ar dalībniekiem lepojas Rita .Vēl namā darbojas jauktais koris, jauktais vokālais ansamblis, amatierteātris, folkloras kopa, rokdarbu pulciņš, jauniešu vokāli instrumentālais ansamblis.

Apmeklējām Alūksnes novada Zeltiņu pagastu. Gides Gunitas pavadībā apmeklējām Padomju laika slepeno militāro objektu-Raķešu bāzi Zeltiņos.

Alūksnē devāmies uz Alūksnes dzelzceļa staciju un jaunizveidoto objektu-Bānīša šķūni. Interaktīvā veidā iepazinām dzelzceļa kultūru, Alūksnes-Gulbenes mazbānīša ceļu, izbaudot virtuālo ceļojumu laikā un telpā. Un noslēgumā devāmies uz Alūksnes parku un brīvdabas estrādi, iepazinām pilsētas kultūras un tūrisma piedāvājumu. Iespaidīga panorāma, interaktīvs piedāvājums, gaismas, muzikālie vides objekti.

Paldies par uzņemšanu Lejasciem kultūras nama vadītajai Ritai, kultūrvēsturiskā mantojuma un tradīciju centra vadītājai Danai, Zeltiņu tautas nama vadītājai un gidei Gunitai, Alūksnes pilsētas gidei Ilonai, šeferītei Valentīnai un Sandai par bildēm.

Paldies par atbalstu Jēkabpils novada pašvaldībai.

Inta Tomāne,
Kultūras pārvaldes vadītājas vietniece metodiskajā darbā, VPDK “Rasa” vadītāja