Noslēdzies projekts „Renesanses periods Sēlijas austrumos”

Svētdien, 4. oktobrī, norisinājās šī projekta noslēdzošais pasākums. Neretas novadpētniecības muzejā tikāmies, lai noklausītos  Dr.hist Mārītes Jakovļevas lekciju „Renesanses periods Sēlijā”, kā arī saņēmām ieteikumus maršruta „Renesanse Sēlijā” papildināšanai. Lekcijā uzzinājām daudz jaunu faktu par dzīvi 15. -17. gs. Sēlijas teritorijā, tai skaitā par to, kā pārvaldītas zemes uz austrumiem no Dignājas pagasta, par reliģisko brīvību un pirmskristīgajām tradīcijām, kas šai reģionā bijušas krietni dzīvīgākas nekā pārējā Latvijas teritorijā. Prezentācijā redzējām pat spiegu kartes! Tās, kuras zviedru inženieri zīmējuši, slepeni sekojot Hercoga Jēkaba kanālu rakšanas aktivitātēm. Izrādās, ka tieši viņi ir tie, kuru dēļ pie Eglaines ietekas Daugavā šobrīd nav lielas tirdzniecības ostas, un Aknīste nepārspēj Ventspili kravu apgrozījuma apjomos.

Pēc lekcijas noklausīšanās devāmies dienas galvenajā piedzīvojumā –  autoceļojuma „Renesanse Sēlijā” atklāšanas braucienā.  Brauciena dalībnieku kolonnā sastājās 12 automašīnas, pilnas ar lielākiem un mazākiem sēļiem. Jā, teju visi dalībnieki bija no Sēlijas – Kaldabruņas un Aknīstes, Elkšņiem un Viesītes, Jēkabpils un Rubeņiem. Piedalījās arī izceļojušie sēļi no Bārbeles, Rīgas un Jelgavas.  Jaunākais vēl nebija sasniedzis gada vecumu, tas nozīmē – interese par renesanses laika pieminekļiem dzīvos arī jaunākajā paaudzē.  Braucienu vadīja maršruta izstrādātājs Jānis Dzimtais, un tā plānojums veidojās ļoti intensīvs. Pārsteigums mūs sagaidīja Neretas baznīcā, kur gluži neplānoti varējām apskatīt gan Sēlijas vecākā dievnama iekštelpas, gan bēniņus, kuros atklājas 16.gs.būvniecības paraugs – arku izbūves apdare. Tālāk devāmies uz Neretas muižu, ko būvējusi Efernu dzimta. Šobrīd muiža gaida savus jaunos saimniekus,  mums atklājot varenas drupas un iespaidīgu parku.

Ceļotāju kopbilde, protams, tapa pie paša zīmīgākā Sēlijas renesanses objekta – Hercoga   Jēkaba kanāla fragmenta Asares pagastā. Tālāk devāmies uz treju krogu krustcelēm, un, pārvarot nelielus dabiskos šķēršļus, varējām aplūkot 16.gs.būvētu caurteku. Līdzīgs, taču krietni iespaidīgāks, inženiertehniskais piemineklis bija aplūkojams arī Gārsenes pagastā, un arī piekļuve tam jau krietni sarežģītāka. Pilnvērtīgam skatam uz šo objektu bija nepieciešami gumijas zābaki.

Tālāk virzījāmies uz Subates pilsētu, iepazīstot tās divus centrus un Luterāņu baznīcu. Un tad sākās sarežģījumi. Nekas īpašs, tikai diena izrādījās par īsu. Tādēļ ar lielām skumjām nācās atteikties no Pabēržu privātmiesta, Ilūkstes Jezuītu klostera drupu, Sventes ezera apmeklējuma. Toties pie noslēguma objekta – Ēģiptes baznīcas-paspējām tieši saulrietā.

Tomēr šis bija tikai viens no projektā izveidotā tūrisma maršruta  “Renesanse Sēlijā” lokiem.  Pilnas dienas brauciens veidotos, apmeklējot objektus pie Daugavas, un atklājot vēl citus.

Brauciet paši! Maršruta karte ar aprakstiem atrodama adresē: ej.uz/renesanseselija

Un sekojiet  biedrības „Ūdenszīmes” / https://www.facebook.com/Udenszimes   kā arī sadarbības tīkla „Sēlijas salas” / https://www.facebook.com/selijassalas  informācijai, jo iespējams, ka organizēsim vēl kādu renesanses braucienu. Un ne tikai to vien, jo radāmā un rādāmā Sēlijā ir tik daudz!

Projekta vadītāja Ieva Jātniece

Pasākums notiek  projekta „Renesanses periods Sēlijas austrumos” ietvaros,

to finansiāli atbalsta Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītā Zemgales kultūras programma 2020 un Jēkabpils novada pašvaldība.