Sākam gatavoties Lieldienām

Download PDF
Senlatviešiem Lieldienas bija viens no četriem punktiem gadalaika maiņu ciklā, kas bija svarīgi zemkopju tautu, tostarp latviešu, dzīvē. Lieldienas jeb pavasara saulgrieži tika svinētas pavasara ekvinokcijas laikā, kad Saules centrs šķērso debess ekvatoru. Ekvinokcijas brīdī uz Zemes diena un nakts ir vienādā garumā, un iestājas astronomiskais pavasaris. Pēc Lieldienām, dienām kļūstot arvien garākām, nakts tumsa samazinās, bet dienas gaisma palielinās. Šo “gaismas uzvaru pār tumsu” senās baltu tautas atzīmēja ar pavasara saulgriežu svinībām. No tā arī varētu būt radies svētku nosaukums – Lieldienas – laiks, kad diena ir kļuvusi lielāka par nakti.

2020. gadā Lieldienas jeb pirmā svētdiena pēc pavasara ekvinokcijas pirmā pilnmēness iekrīt 12. aprīlī, kas tad arī ir Lieldienu datums Rietumu kristiešiem 2020. gadā. Pareizticīgajiem Lieldienu svinēšanas datums būs 19. aprīlis. Kristīgajās tradīcijās tiek uzskatīts, ka Jēzus augšāmcēlās Lieldienu svētdienā, kas ir trešā diena pēc Lielās piektdienas jeb dienas, kurā viņš tika sists krustā.
10.04.2020 Lielā piektdiena, 12.04.2020 – Pirmās Lieldienas un 13.04.2020 – Otrās Lieldienas ir svētku dienas jeb oficiālas brīvdienas.
Arī Jēkabpils novada pagastu pārvaldes sākušas gatavoties Lieldienām, pamazām rotājot pagastu ciemus.
Attēlos: Lieldienu rotājumi Leimaņu pagasta Mežgalē, pie pagasta pārvaldes un sociālās aprūpes nama “Mežvijas”
Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to toyota suv, infiniti suv and lexus suv