Aknīstes novads un Jēkabpils novads Karjeras nedēļā izzināja nākotnes profesijas

Download PDF

Aknīstes novada Aknīstes vidusskolā un Jēkabpils novadā Rubeņu pamatskolā no 14. līdz 18.oktobrim norisinājās ikgadējā Karjeras nedēļa, kuras fokusā bija nākotnes profesijas. Karjeras nedēļa šogad tiek aizvadīta ar saukli “Ielogojies nākotnē!”, rosinot jauniešus apzināties straujās izmaiņas tehnoloģijās, sabiedrībā un vidē, kas nosaka nepieciešamību jau tagad attīstīt specifiskas prasmes un kompetences, lai veiksmīgi iekļautos nākotnes darba tirgū.

Karjeras nedēļas laikā Latvijas skolās un citās izglītības iestādēs notiks dažādi karjeras veidošanai veltīti pasākumi, radošās darbnīcas un diskusijas, kuros tiks akcentēta mākslīgā intelekta un tehnoloģiju loma nākotnes profesijās.

Arī Aknīstes vidusskolas 10.-12. klases jaunieši un Rubeņu pamatskolas 5.-9. klases skolēni piedalījās diskusijā par  savas karjeras plānošanu. Viņi tikās ar īpašu viesi – I. Kivlinieci pētnieci no Daugavpils Universitātes, kura ar jauniešiem dalījās savā pieredzes stāstā un atklāja, kā izvēlējās savu profesiju, un kā pilnveidojusi savas prasmes, lai veidotu veiksmīgu karjeru. Jaunieši tika aicināti apzināt tās prasmes, kuras būs nepieciešamas nākotnes darba tirgū. Viņiem bija iespēja uzzināt, ko domā šīs profesiju pārstāvis, kā viņu profesija mainīsies tuvākā un tālākā nākotnē. Jaunieši tika aicināti mācīties zaļi domājošā universitātē – Daugavpils Universitātē.

“Karjeras nedēļā ir jāpiedalās jauniešiem, lai iepazītu nākotnes profesijas, jaattīsta prasmes – sociālās, tehniskās jau tagad. Jāsāk plānot savu nākotnes nodarbošanos, jatiekas ar dažādu profesiju pārstāvjiem, jaapmeklē uzņēmumi Aknīstes un Jēkabpils novados.. Skolotājiem un vecākiem jāmotivē skolēnus piedalīties Karjeras nedēļā” stāsta Aknīstes novada Karjeras nedēļas koordinatore Skaidrīte Jasāne.

Karjaras nedēļas laikā Jēkabpils novada Rubeņu pamatskolā viesojās grafiskā dizainere Solvita Kukle, kura pastāstīja par savu profesiju. Pēc stāstījuma skolēni iejutās datordizaineres “ādā”. Viņi zīmēja uz grafiskās planšetes un reizē skatījās datora ekrānā kā top mākslas darbs.

Karjeras nedēļas laikā Aknīstes novada Aknīstes vidusskolā: Pie 1.klases viesojās Edija Salceviča mamma, kura pastāstīja par pavāra profesiju. Kopīgi ar skolēniem iejutās pavāra”ādā”. 4.klases skolēni viesojās Aknīstes novada pašvaldībā. Nodarbība ar domes priekšsēdētāju Viju Dzeni iepazinās ar profesijām novada, to specifiku.  6.klases skolēni apmeklēja SIA “Hawita Baltic” kūdras pārstrādes cehu Aknīstē un tikās ar Aknīstes vidusskolas absolventu, Hawita Baltic direktora vietnieku Kasparu Britānu. Viņš dalījās pieredzē par savu karjeras veiksmes stāstu, kā arī izskaidroja, kā tas, ko skolēni pašlaik mācās un izvēlas darīt, ietekmēs viņu nākotnes karjeras iespējas un konkurētspēju darba tirgū. Uzzināja, kādām prasmēm un iemaņām jāpiemīt, lai varētu strādāt konkrētajā nozarē. 8.klases skolēni tikās ar Aknīstes vidusskolas absolventi, Latvijas Lauksaimniecības universitāte Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes (ESAF) studenti Alisi Mažeiku. 9.klases skolēni tikās ar Aknīstes vidusskolas absolventi, Rīgas Stradiņa Universitātes žurnālistikas studenti Gitu Pērkoni. Absolventi tiekas ar skolas skolēniem un stāsta par savu izvēlēto izglītības ceļu – izvēlēto profesijas/studiju virzienu, izglītības iespējām un saviem karjeras izaicinājumiem. Paskaidro, kādas īpašības, prasmes, zināšanas nepieciešamas, lai varētu strādāt konkrētajā profesijā.

Par karjeras nedēļu

Karjeras nedēļa ir ikgadējs pasākumu cikls, kura laikā jauniešiem ir iespēja iepazīt iespējamo nodarbošanos  nākotnē, tikties ar dažādu profesiju pārstāvjiem, apmeklēt uzņēmumus un karjeras konsultācijas. Jaunieši var piedalīties dažādās diskusijās, radošajās darbnīcās, konkursos un citos izglītojošos pasākumos.

Karjeras nedēļas pasākumus organizē 83 Latvijas pilsētas un novadi. Jau otro gadu Karjeras nedēļa ir ESF projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” aktivitāte un šogad tajā piedalās teju visi projektā iesaistītie partneri – 75 Latvijas pilsētu un novadu pašvaldības un pašvaldību apvienības un 17 profesionālās izglītības kompetences centri.

Karjeras nedēļu jau septīto gadu organizē Valsts izglītības attīstības aģentūra un to finansē ESF projekts “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”.

Karjeras nedēļas pasākumu programma pilsētu un novadu skolās pieejama tīmekļa vietnē: viaa.gov.lv/karjerasnedela, savukārt jaunumi sociālajos tīklos facebook.com/TavaiKarjerai, facebook.com/VIAA.LV, draugiem.lv/viaa, twitter.com/TavaiKarjerai un twitter.com/VIAA_LV.

Informāciju sagatavoja:
Skaidrīte Jasāne Aknīste/ Aknīstes novada un Jēkabpils novada Rubeņu pamatskolas  Karjeras nedēļas koordinators
Mob. Tālr. 26522464; e- pasts skaidritejasane@inbox.lv

Karjeras nedēļas interesantākie pasākumi Dignājas pamatskolā

Karjeras nedēļa Dignājas pamatskolā aizsākās ātrāk nekā citur Latvijā. 27.septembrī Eiropā un arī Latvijā notika Eiropas Zinātnieku nakts. Vispirms, mēs 5.-9.klašu skolēni, apmeklējām Saeimā atvērto durvju dienu, kur mums pastāstīja par deputātu darbu. Kad bijām iepazinušies ar Saeimu un Vecrīgu, tad braucām uz Eiropas Zinātnieku nakts pasākumu Latvijas Koksnes ķīmijas institūtā. Sākumā mums bija iespēja pārbaudīt savas zināšanas par kokiem, piemēram, koku vecumu, kurš koks uzsūc vairāk ūdeni, ko var izgatavot no koksnes utt. Interesanta bija izstāde “Ko var iegūt no koka”, kur varēja redzēt ko izgatavo no koka – sākot no malkas pagales un pirts slotas līdz nano celulozei un dažādām ķimikālijām. Tālāk sekoja ekskursija pa institūta laboratorijām, kur redzējām, kā puto putas, ko var izmanto ēku siltināšanai, kā izgatavo papīru, kā darbojas hromotogrāfija. Jaunie zinātnieki – ķīmiķi Daniela un Matīss mums pastāstīja, kāpēc viņi ir izvēlējušies šo profesiju, kas jāmācās, lai kļūtu par ķīmiķi, cik daudz un cik ilgi jāmācās. Pasākums lielākajai daļai no mums likās interesants, jo ne katru dienu var redzēt tādus eksperimentus un aparātus.

15.oktobrī pie mums ciemojās skolā, mūsu skolas absolvente, kas strādā par juriskonsulti, lai pastāstītu par savu karjeru – , kā viņa ir nonākusi līdz juristes profesijai. Galvenā doma, ko juriskonsulte uzsvēra, ka ir jāmācās un dzīvē jāpieņem izaicinājumi, nevajag baidīties no kaut kā nezināma.

Ilga Vēvere,
Dignājas pamatskolas direktore

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to toyota suv, infiniti suv and lexus suv