Ar saukli „Sēlijai būt!” sēļi pulcējas Rīgā

Aktualizējot jautājumu par Sēlijas kā atsevišķa reģiona pastāvēšanu, 28. septembrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ātrijā Rīgā notika pasākums „Sēlijai būt!”.

Pasākumu vadīja sēlis Jēkabs Reinis. Uzrunas vārdus teica LNB direktors Andris Vilks un Sēlijas novadu apvienības priekšsēdētāja vietnieks, Ilūkstes novada domes priekšsēdētājs Stefans Rāzna.

Par reģionu attīstībai būtiskiem jautājumiem diskutēja Zbigņevs Stankevičs, Alberts Sarkanis, Rūta Muktupāvela, Laura Dimitrijeva, Ineta Timšāne, Ineta Zībārte, Kaspars Ādams, Juris Vectirāns, Jānis Turlajs un Raita Karnīte. Sarunas vadīja Jānis Pleps. Sarunu tēmas: „Sēļu saknes un identitāte” (Sēlija un sēļi, sēliskā izloksne, kultūrvēsturiskā piederība); „Jauni uzņēmēji savā novadā” (uzņēmējdarbība Sēlijā, valsts un pašvaldību atbalsts, attīstības iespējas); „Sēlijas nākotnes perspektīvas” (Sēlijas nākotne, administratīvi teritoriālā reforma, Sēlijas stiprās un vājās puses).

Iepazīt Latvijas piekto novadu bija iespējams arī caur daudzveidīgo kultūras programmu. Sarīkojumā uzstājās Latvijas Kultūras akadēmijas tradicionālās dziedāšanas grupa “Saucējas”, folkloras kopas “Ritam”, “Kāre”, “Dignojīši” un “Lauce”, kapela “Digna”, VPDK “Augšzeme”,  Jēkabpils novada apvienotais deju kolektīvs ( VPDK “Deldze”, VPDK “Solis” un JDK “Landi”), VPDK “Ieleja”, VPDK “Atvars”, VPDK “Sēļi” un JDK “Ance”, kā arī mākslinieki ar sēļu saknēm – Elīna Šimkus, Armands Siliņš un Ieva Akuratere. Visas dienas garumā skanēja sēļu valoda un dziesmas, darbojās mājražotāju un amatnieku tirdziņš. Jēkabpils novadu tirdziņā pārstāvēja biedrība “Ūdenszīmes” (stikla rotas) un Daina Poriete (filca apavi un aksesuāri).

Jēkabpils novada pašvaldību Sēlijas dienā pārstāvēja domes priekšsēdētājs Aivars Vanags, izpilddirektore Gunta Dimitrijeva, domes deputāti Kaspars Štolnieks un Mārtiņš Līcis, informācijas un sabiedrisko attiecību speciālists Kaspars Sēlis, Jēkabpils novada Kultūras pārvaldes vadītāja Laura Aišpure un vadītājas vietniece metodiskajā darbā Inta Tomāne, jaunatnes lietu speciālists Jānis Ozols, Jēkabpils novada Sēlijas prasmju muzeja vadītājas v.i. Eva Strika, deju kolektīva vadītāja Daiga Ģeidāne, folkloras kopu vadītāja Aīda Bikauniece u.c.

Bija iespējams doties Jēkabpils novada pašvaldības sagatavotā virtuālajā ceļojumā pa Sēliju un apmeklēt LNB oranžērijā (1. stāvā) izvietoto Sēlijas novadu apvienības veidoto izstādi “Sēlijai būt!”. Sajust Sēliju tika aicināti arī mazākie bibliotēkas apmeklētāji un viņu vecāki – LNB Bērnu literatūras centrā kā „Ģimeņu sestdienas” pasākums bija piedāvāta īpaša programma bērniem.

Savās pārdomās par Sēlijā piedzīvoto un sajusto dalījās arī mūziķis Kārlis Kazāks, kurš vairākkārt ir ceļojis pa Sēliju un iepazinis sēlisko izloksni. Sarīkojuma apmeklētāji saņēma arī video sveicienu no režisora Sandija Semjonova, kurš šovasar uzņēma dokumentālo filmu „Neatklātā Sēlija”, kas četrās sērijās nonāks uz televīzijas skatītāju ekrāniem šī gada nogalē.

Paldies visām Sēlijas novadu apvienības pašvaldībām un Latvijas Nacionālajai bibliotēkai par ieguldīto darbu pasākuma organizēšanā un pasākuma viesiem par izrādīto interesi un atsaucību!

Jēkabpils novada pašvaldība

Titulbilde: Viesītes muzeja “Sēlija” Facebook konts

Foto: kolektīva personīgais arhīvs

K.Sēļa foto