Baltu vienības dienā Kupišķu pilskalnā Lietuvā viesojas Jēkabpils novada folkloras kopa “DIGNŌJĪŠI”

Download PDF

Svētdien, 22. septembrī tika atzīmēta Baltu vienības diena. Baltu vienības dienu atzīmē, pieminot 1236. gada 22. septembra vēsturiskos notikumus, baltu tautām Saules kaujā sakaujot krustnešu Zobenbrāļu ordeni. Kopš neatkarības atjaunošanas abas baltu valstis- Latvija un Lietuva- ir vienas no ciešākajiem sadarbības partneriem. Kopīgais valodas, kultūras un vēstures mantojums kalpoja par pamatu tam, lai 2000.gadā abu valstu parlamenti 22.septembri pasludinātu par Baltu vienības dienu. Šīs dienas būtība ir veicināt latviešu un lietuviešu, šodien pasaulē vienīgo baltu valodās runājošo tautu, tuvināšanos un draudzību. Ik gadu šajā datumā Latvijā un Lietuvā notiek kopīgi svētki- baltu kopienu pulcēšanās, svinīgas uzrunas, folkloras kopu sadziedāšanās un galvenokārt – uguns iedegšana senajos pilskalnos.

Arī šreiz pasākums tika atklāts ar Baltu vienības ugunskura aizdegšanas rituālu, kur katra folkloras kopa dziedāja sava etnogrāfiskā novada dziesmu. Lietuviešu folkloras kopu izpildījumā dzirdējām sutartines, kas ir unikāla lietuviešu tradicionālās mūzikas dziedāšanas forma, ko parasti dzied sievietes vairākās balsīs, veidojot polifonisku skanējumu. Sutartiņu dziedāšanas tradīcija ir viena no lietuviešu nemateriālā mantojuma vērtībām, kas iekļauta UNESCO sarakstā.

Baltu vienības ugunskurs tika iededzināts Kupišku pilskalnā Lietuvā, ko organizēja vietējais kultūras centrs un etnogrāfiskais muzejs. Starptautiskajā folkloras un senās amatniecības festivālā „Baltu vienības diena Kupišku pilskalnā” Latviju pārstāvēja Jēkabpils novada Dignājas pagasta folkloras kopa „Dignōjīši” ar vadītāju Aīda Bikauniece.

Baltu vienības dienas noslēgumā tika godināts turpat Kupišku pilskalna galā augošais ozols, kur visi dalībnieki vienojās lietuviešu, latviešu un prūšu dziesmās, kā arī tika dedzināts tradicionālais salmu āzis.
Lai arī šajā dienā laika apstākļi mūs nelutināja it nemaz, bet tomēr katram „Dignōjīšu” dalībniekam šis pasākums paliks atmiņā ar pozitīvām emocijām, kopības sajūtu un apziņu, ka mūsu spēks ir mūsu saknēs, mūsu senajā dzīves un pasaules izpratnē. Mūsu nākamība ir senatnes pētīšanā un daudzināšanā, dzīvē atbilstoši pasaules un saules dzīves ritējumam. Katrs no mums guva milzīgu radošo enerģijas lādiņu un patiesu apliecinājumu, ka mūsu folkloras vērtības ir dzīvas un tiks ilgi saglabātas.

Rakstu sagatavoja Jēkabpils novada kultūras pārvaldes pasākumu organizatore Anita Ozoliņa
Foto no Ingas Bokānes personīgā arhīva

25.09.2019.g.

Baltu vienības ugunskurs Kupišku pilskalnā

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to toyota suv, infiniti suv and lexus suv