Pirmsvasaras svētki Ābeļu skolā

Download PDF

Nav noslēpums, ka visi skolēni nepacietīgi gaida vasaru un garo brīvlaiku, kad atpūsties un krāt spēkus nākamajam mācību gadam. Vasaras brīvlaiks ir svētki! Taču par svētkiem var saukt arī Ābeļu pamatskolas audzēkņu piedalīšanos pirmsvasaras laikā notikušajos konkursos un citos pasākumos. Un, protams, jāpiemin arī baltkrievu delegācijas viesošanās un jūsma par ābeliešu viesmīlību, taču par to lasiet šeit >> !

Ar skatienu nākotnē

Lai gan šis mācību gads vēl nav noslēdzies, nākamais nebūt nav aiz kalniem. 18. aprīlī uz Ābeļu pamatskolu bija aicināti topošie pirmklasnieki, pirmsskolnieki un viņu vecāki. Viņiem bija iespēja aplūkot skolu, noskatīties prezentāciju par skolas gaitu sākšanu un iepazīties ar nākamo pirmklasnieku skolotāju. Uz jautājumiem atbildēja pamatskolas direktora vietniece mācību darbā Dace kalniņa-Aleksandrova un skolotāja Vineta Groza.
Domājams, arī nākamgad Ābeļu pamatskolas pirmsskolas grupiņas un pirmās klases telpas būs krietnu bērnu pulciņu piepildītas.

 

“Mikālēni” – labāko pulkā

Ābeļu pamatskolas folkloras kopa “Mikālēni” ar labiem panākumiem piedalījusies vairākos pasākumos.

11. aprīlī Līvānu kultūras centrā notika ikgadējais “Pulkā eimu, pulkā teku” Latgales novada sarīkojums. Tajā, dziedot, dejojot, muzicējot un stāstot stāstus, piedalījās arī Ābeļu pamatskolas folkloras kopa “Mikālēni”.
Katru gadu bērni un jaunieši izzina kādu no tautas tradīcijām, kas veltīta konkrētai tēmai. Šī gada tēma bija “Rotā bite, rotā saule”, un tas deva iespēju skolēniem papildināt savas zināšanas par bitēm – gan no citiem ko jaunu uzzināt, gan savas zināšanas citiem paust.
Septiņu minūšu programmā “Mikālēni” vēstīja par bišu dzīvi no 1. līdz 40.–45. dienai. 17 folkloras kopu konkurencē ābelieši ieguva 1. pakāpi.
27. aprīlī “Mikālēni” devās uz Rīgas Tehnisko universitāti, kur norisinājās folkloras kopu konkursu fināli. Tradicionālās dziedāšanas konkursā “Dziesmu dziedu, kāda bija 2019” 7. klases audzēkne Kate B. savā vecuma grupā ieguva 2. pakāpi. Savukārt tradicionālo deju konkursā “Vedam danci 2019” “Mikālēnu” dejotāji izdejoja savu pirmo 1. pakāpi!

 

Atzinība mazpulcēniem

Raivo S. saņēmis valsts mēroga atzinību par savu darbošanos mazpulku organizācijā piecu gadu garumā.

2019. gada 18. aprīlī Zemkopības ministrijas ēkā Rīgā notika Latvijas Mazpulku paplašinātā sēde, kurā tika izvērtēti Latvijas 12 Mazpulku čaklāko mazpulcēnu darbs un spriests par Goda nominācijas “Augsim Latvijai!” piešķiršanu.
Lai mazpulcēns saņemtu šo atzinību, galvenie kritēriji ir saņemtie (vismaz pieci!) projektu sertifikāti un čakls, apzinīgs individuālais darbs Mazpulkā. Šādu godu ar savu darbu izpelnījās arī Ābeļu pamatskolas Mazpulka priekšnieks Raivo S. Puisis pārliecinoši prezentēja savu darbu un šogad 9. klases izlaidumā saņems sudraba karotīti ar iegravētu vārdu kā apliecinājumu, ka valsts līmenī novērtēts viņa centīgais darbs piecu gadu garumā.

Mazpulku sporta spēlēs Daugmalē Ābeļu organizāciju pārstāvēja Luīze L., Kristiāna P., Dzintars V. un Atis M.

3. maijā notika Latvijas Mazpulku ikgadējās sporta spēles un Baltā galdauta svētki. Šogad pasākums notika Daugmalē. No Ābeļu Mazpulka sporta spēlēs piedalījās Luīze L., Kristiāna P., Dzintars V. un Atis M. Mazpulcēni piedalījās dažādās interesantās – gan parastās, gan gluži neparastās – stafetēs, rādīja prasmi orientēties apvidū, kā arī klāja baltos galdautus un noskatījās koncertu.

Arī mazie sporto!

Mājup ar uzvaru! Ābeļu skolas pirmsskolnieki atgriezušies no 13. pirmsskolas sporta spēlēm Jēkabpilī.

25. aprīlī Ābeļu pamatskolas pirmsskolas grupiņas sešgadnieki un septiņgadnieki devās uz Jēkabpils 3. vidusskolu, kur norisinājās 13. Jēkabpils un apkārtējo novadu sporta spēles pirmsskolniekiem. Mazie piedalījās sacensībās, kurās valdīja gan prieks un jautrība, gan arī īsteni sportisks gars. Noslēgumā sportotāji saņēma pārsteiguma balvas – rotaļlietas un saldumus.

 

Kompetence pārbaudīta Jelgavā

26. aprīlī Jelgavas Valsts ģimnāzija projekta “Kompetenču pieeja mācību saturā” ietvaros rīkoja reģionālo angļu valodas olimpiādi 6., 8. un 11. klasēm. Izturot otrās. kārtas atlases testu, uz Jelgavu devās Ābeļu pamatskolas 7. klases audzēknis Raivis T.
Dalībniekiem bija jāparāda savas zināšanas un prasmes mutvārdu un rakstu daļas uzdevumos. Raivis tikai par pieciem punktiem atpalika no Atzinības rakstus ieguvušajiem konkurentiem. Kā viņš pats atzina, lai arī godalgota vieta nav sasniegta, ir gūta pieredze turpmākajam darbam.

 

Lietpratības konkursā – pozitīvas emocijas

Lietpratības konkursā bērniem ar speciālo mācību programmu Ābeļu pamatskolu pārstāvēja četri skolēni.

26. aprīlī Rites pamatskolā notika lietpratības konkurss bērniem ar speciālo mācību programmu 56. Jāpiebilst, ka konkurss šīs programmas bērniem norisinājās pirmo reizi. Ābeļu pamatskolu pārstāvēja četri skolēni.
Rites kultūras namā dalībniekus sagaidīja skolotāji un 9. klases skolēni, kas organizēja konkursu. Konkursa sākumā sporta skolotāja un daži skolēni, rosināja pavingrot mūzikas pavadībā. Pēc vingrojumu kompleksa bija jāuzmin, kādu darbību cilvēks paveic ar šīm kustībām, un pareizā atbilde – tas bija maizes tapšanas process. Vēlāk skolēni tika sadalīti komandās. Katra komanda izdomāja sev nosaukumu un iepazīstināja ar to pārējos.
Pēc tam darbošanās pārcēlās uz Rites pamatskolas telpām, kur dalībniekiem tika doti gan praktiski uzdevumi (kartupeļu mizošana, mizu svēršana, plānāko un vieglāko mizu noteikšana; eiro centu monētu noteikšana tikai pēc taustes, jāsaklausa dažādas skaņas), gan teorētiski uzdevumi. Kamēr skolēni darbojās komandās un individuāli, arī skolotājiem norisinājās savs gudrinieku attapības konkurss un radošā rotu darbnīca.
Pasākuma noslēgumā visi bērni tika godalgoti ar diplomiem. Īpaši sasniegumi tika atzīmēti, pasniedzot medaļas. Konkursantiem tika arī kāds īpašs prieks – saldējums!
Konkurss bērniem ļoti patika, viņi bija sajūsmināti un mājupceļā jau sprieda, kā piedalīsies tajā nākamreiz. Brauciens bērniem bija kā maza ekskursija, kas piepildīta gan ar pozitīvām emocijām, gan līdz šim neredzētiem brīnumiem – piemēram, pirmo reizi skatīti vēja ģeneratori ceļa malā, smaidu un ziņkāri raisīja arī stirnas un dzērves tīrumā.

 

Mana sapņu bibliotēka

Aprīļa beigās Raiņa saules un bērnības zeme un Tadenavas Raiņa muzeja darbinieces laipni uzņēma Jēkabpils pilsētas, Salas, Jēkabpils, Krustpils, Aknīstes un Viesītes novadu skolu bibliotekāru metodiskās apvienības rīkotā pasākuma “Lasītprieks” dalībniekus. Viesošanās muzejā un iepazīšanās ar muzeju bija galvenā balva skolēniem, kuri strādāja un iesniedza savas idejas šī mācību gada konkursam “Mana sapņu bibliotēka”.
Skolēni gan zīmējumos, gan maketos, gan prezentācijās pauda savu redzējumu un sapni par tādu bibliotēku, kuru viņi labprāt apmeklētu.
Šogad konkursā piedalījās 33 dalībnieki no 10 skolām. Jēkabpils novada skolas pārstāvēja Ābeļu pamatskolas 6. klases skolnieces Linda P. un Megija S. Linda sev tīkamo bibliotēku bija uzzīmējusi. Tā bija bibliotēka, kurā ir grāmatas, ir filmas, kā arī datori informācijas meklēšanai. Kas Lindas P. bibliotēkā ir neparasts? Visas telpas ir krāsotas košās krāsās, un šai bibliotēkā ir Skaļo bērnu istaba. Tajā darbojas tie, kuriem grūti ievērot klusumu. Linda par savu darbu saņēma augstākās pakāpes diplomu un grāmatu.
Vienīgais elektroniski iesniegtais darbs bija Megijai S. Viņa kopā ar ģimeni izveidoja prezentāciju, kuru varēja izmantot arī kā spēli, dodoties uz sadaļām “Piedzīvojumi”, “Pasakas”, “Ceļojumi”, “Sports” u.c. Šo spēli- prezentāciju Megija un viņas māmiņa Gundega izspēlēja kopā ar 6. klasi literatūras stundā, un visiem bija interesanti. Konkursam “Lasītprieks” Megija iesniedza otru prezentācijas variantu. Megijai – 1. pakāpes diploms. Meitenes balvā saņēma arī saldumus un spēli skolas bibliotēkai.
Ja arī nākamgad tiks rīkots konkurss “Lasītprieks”, Ābeļu pamatskolas 5.–6. klašu skolēni tiks rosināti tajā piedalīties. Konkurss “Lasītprieks” radās 2005. gadā par godu literāro pasaku autoru A. Sakses, K. Skalbes, H. K. Andersena jubilejām, un Ābeļu pamatskolas grāmatu draugi ir piedalījušies visos “Lasītprieka” konkursos.

 

Svinam pavasara svētkus

Valsts pavasara svētkos 9. klases skolēni bija sagatavojuši ieskatu mūsu valsts vēsturē.

23. aprīlī skolā tika svinētas Lieldienas. Zaķis bija agri modies un noslēpis šokolādes olas pa visu skolas parku un Daugavmalu. Labi daudz bija noslēpis! Un tad nu visi skolēni ņēmās meklēt zaķa slēpumus. Daži pavisam daudz piemeklēja, taču pēc brīvdienām par šokolādes pārpilnību vēderā neviens nesūrojās.
Skolas virtuvē – nopietnāka rosība. Tur lielā katlā varēja nokrāsot līdzatnestās vistu, pīļu un zosu olas, kas pēc tam tika izliktas apskatei skolas vestibilā.
Un, protams, būtu grēks neizmantot burvīgo laiciņu un neparosīties laukā. Skolas folkloristi ar skolotāju Ivetu mācīja pārējiem Lieldienu rotaļas. Bija iespēja mēroties spēkiem “gaiļu cīņās”, ripināt olas, spēlēt “latviešu golfu” un aizrautīgo rotaļu ar koka ripu “Diena un nakts”.
Pirms Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas dienas un Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienas skolā visu pulcējās uz svinīgajām sanāksmēm. Vecāko klašu skolēni kopā ar vēstures skolotāju bija sagatavojuši stāstījumu par valsts ceļu uz neatkarības atjaunošanu, bija noskatāma arī filma par valstij svarīgajiem notikumiem. Klātesošie saņēma arī informāciju par Jēkabpils novadā un pilsētā rīkotajiem svētku pasākumiem, kurus ne viens vien solījās apmeklēt.
Mātes dienas pasākumā mammas tika priecinātas gan ar koncertu, gan rotu darināšanas darbnīcas iespējām. Skaisti!
Vieni no sirsnīgākajiem svētkiem ir Māmiņu diena. Ābeļu pamatskolā Māmiņdienas pasākums notika 10. maijā. Māmiņas piedalījās radošajās darbnīcās, kurās kopā ar skolotāju Agitu Rinču iemācījās gatavot burvīgas rokassprādzes. Māmiņām patika! Rotu gatavošana izvērsās idilliska – skanēja jauka mūzika ar putnu čivināšanu, raisījās sarunas, un arī rotas padevās skaistas.
Kā pārsteigums māmiņām bija projektā “Skolas soma” uzņemtā skolēnu filma par skolu. Tajā ikviena mamma varēja redzēt savu bērnu darbojamies – filmēšanas laikā ikkatram bija atrasts kāds uzdevums. Un kā saldais ēdiens – svētku koncerts, par kuru jāpateicas gan bērniem, gan skolotājām Ivetai Bērziņai un Ievai Lāčplēsei.

Ieskandināsim vasaru!

Mācību gada noslēgums un vasaras sagaidīšana Ābeļu pamatskolā jau tradicionāli tiek atzīmēta ar dziesmotu pasākumu “Vasarai vārti vaļā”. Šogad 31. maijā kopā ar skolēniem piekritusi dziedāt dziesminiece Ieva Akuratere.

31. maijā, plkst. 17.00 estrādē pie Ābeļu pamatskolas notiks ikgadējais pasākums vasaras ieskandināšanai “Vasarai vārti vaļā”, uz kuru aicināti skolēniem, vecākiem un skolotāji, taču arī citi interesenti ir gaidīti.
Būs skolēnu priekšnesumi, apbalvošana par sasniegumiem mācībās, sportā un ārpusstundu aktivitātēs. Katram, kas to vēlēsies, būs iespēja iedziedāt savu vasaras dziesmu kopā ar grupu “Daugavieši”. Kopā ar skolēniem solījusies dziedāt dziesminiece IEVA AKURATERE. Pēc koncerta – tradicionālā Ābeļu skolas “Spēka zupa”.
Un vēl kas ĻOTI SVARĪGS… Skolai tuvojas 180 gadu jubileja. Tiek apkopoti skolotāja Arnolda Jakubovska savāktie materiāli par skolas vēsturi, no kuriem esam iecerējuši izveidot grāmatu. Taču aicinām skolas absolventus un bijušos skolotājus dalīties atmiņās par skolu un skolotājiem, atcerēties kādu interesantu notikumu, uzrakstīt par savu mīļāko skolotāju. Uzrakstītos atmiņu stāstus lūgums sūtīt skolotājai Silvai Zepai uz e-pastu zepa-silva@inbox.lv. Ja nevaļa vai neprasme rakstīt atmiņas datorā, 31. maijā stāstus būs iespējams dokumentēt skolas muzejā.
Rakstot atmiņu stāstu, lūdzam minēt laiku, kad autors mācījies vai strādājis Ābeļu skolā, pašreizējo nodarbošanos un informāciju par sevi. Ļoti priecāsimies, ja pievienosiet foto. Līdzatnestos foto pārfotografēsim un tūdaļ pat atdosim.
Gaidīsim!

 

Ābeļu pamatskolā skolotājas Lauras Rakovas vadībā darbojas foto pulciņš. Lūk, Andas Elksnītes veidotā kolāža!

Ivetas Bērziņas, Valdas Bērziņas, Sandras Utinānes, Daces Kalniņas-Aleksandrovas, Agitas Rinčas un Silvas Zepas sarūpēto informāciju publicēšanai sagatavoja Valdis Aleksandrovs

Foto no Ābeļu pamatskolas krājumiem

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to toyota suv, infiniti suv and lexus suv