Dunavā atver feldšerpunktu

Vidusdaugavas televīzijas video

Divos Jēkabpils novada pagastos – Dunavā un Dignājā – darbību pārtraukušas ģimenes ārstu prakses. Mēģinājumi piesaistīt šiem pagastiem jaunus ģimenes ārstus izrādījušies neveiksmīgi, tādēļ novada pašvaldība radusi citu risinājumu – izveidot feldšerpunktus. Dignājā feldšerpunktu paredzēts atvērt pēc mēneša, bet Dunavā nupat norisinājies atklāšanas pasākums.

Uz feldšerpunkta atklāšanu kādreizējās Dunavas pamatskolas ēkā bija sanākuši vietējie iedzīvotāji, bet svinīgo noskaņu mazina uztraukums par veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību turpmāk. Līdz 1.aprīlim Dunavā ģimenes ārsts pacientus pieņēma reizi nedēļā, bet ārsta palīgs – katru darba dienu, turpretī jaunajā feldšerpunktā pacienti tiks pieņemti tikai divas reizes nedēļā. Dunavas pagasta iedzīvotāja Zelma Ruļuka saka: “Ja tev pēkšņi paliek slikti, tu nezini, ko darīt. Ja feldšeris būs tikai otrdien un ceturtdien, kā būs pārējās dienās?”

Pēc iepriekšējā ģimenes ārsta aiziešanas pensijā Dunavas pagastā deklarētie iedzīvotāji tika pārreģistrēti pie ģimenes ārsta Ivara Eiduka, kurš strādā 17 kilometru attālajā Rubeņu ciemā. Ārsts gan sola braukt uz Dunavu otrdienās, bet citās nedēļas dienās pacientiem būs jādodas uz Rubeņiem. Lai gan pirmo palīdzību, terapijas nozīmēšanu un citus pakalpojumus tiesīgs sniegt feldšeris, daļu procedūru var veikt tikai ģimenes ārsts. “Rakstīt nosūtījumus uz izmeklējumiem – tas ir tikai ģimenes ārsta kompetencē. Tāpat ģimenes ārsta kompetencē ir izrakstīt kompensējamās zāles,” skaidro Dunavas pagasta feldšerpunkta ārsta palīdze Ināra Jaudzema.

Dunaviete Broņislava Ošāne pauž uztraukumu, kā nokļūt pie ģimenes ārsta, ja radīsies nepieciešamība: “Mums ir daudz vientuļu cilvēku, arī tādi, kas dzīvo piecu kilometru attālumā no Dunavas. Kā viņi tiks uz Rubeņiem?”

Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Aivars Vanags uzsver, ka feldšerpunkta izveide esot bijis vienīgais risinājums, jo prakses atvēršanai nav izdevies piesaistīt nevienu ģimenes ārstu: “Meklējām daudzviet, bet neviens ģimenes ārsts nepieteicās. Tā nav tikai mūsu problēma. Tā ir visas Latvijas problēma, ka jaunie speciālisti uz provincēm nedodas.”

Ģimenes ārsts Ivars Eiduks, kurš turpmāk apkalpos Dunavas pagasta iedzīvotājus, saka: “Dunavā ir aptuveni 240 cilvēki, kuri turpmāk būs manā pārziņā.”

Pašvaldībā skaidro, ka ar šādu pacientu skaitu feldšera pieņemšana divas dienas nedēļā ir pietiekama un ka par ārsta palīga slodzes palielināšanu varētu lemt tikai tad, ja apmeklējumu skaits pārsniegtu 200 mēneša laikā. Dzīvībai kritiskās situācijās iedzīvotāji aicināti saukt “ātros”, un pozitīvi ir tas, ka viena no neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādēm atrodas tieši Dunavā.

Sandra Paegļkalne