Jēkabpils novada iedzīvotāji neapmierināti ar valsts ceļu slikto stāvokli

Vidusdaugavas Televīzijas video

Atkušņa laikā daudzi autoceļi ar grants segumu pārvēršas par dubļu masu. Arī vairāki valsts ceļi Jēkabpils novadā ir ļoti sliktā stāvoklī. Sevišķi bēdīga situācija ir uz valsts vietējās nozīmes autoceļa Jēkabpils – Dignāja – Ilūkste. Iedzīvotāji jau gadiem ilgi gaida ceļu rekonstrukciju, bet līdz šim veikta vien neliela posma atjaunošana ar dubultās virsmas apstrādi.

“Aizbraucot uz to galu, vēl jau gribētos arī atpakaļ tikt,” šādu komentāru saka SIA “Jēkabpils autobusu parks” šoferis Guntis Antoņevičs, veicot ikdienas maršrutu pa valsts vietējās nozīmes autoceļu Jēkabpils – Dignāja – Ilūkste. Lielāko daļu ceļa sedz grants segums, kas ir tik nolietojies, ka rudenī, pavasarī un arī ziemas atkusnī braukšanas apstākļi ir ļoti slikti, turklāt ar šādu situāciju iedzīvotāji spiesti samierināties jau gadiem. Satiksmes intensitāte šeit ir liela, jo ceļš savieno Jēkabpils novada Dunavas un Dignājas pagastus ar reģionālās nozīmes centru – Jēkabpils pilsētu.

“Es šajā firmā strādāju jau 17 gadus, ir jau pie šī ceļa pierasts,” saka autobusa šoferis. “Ir jāstrādā, cilvēkiem ir jāpārvietojas, nav citu variantu. Mēģinām visādi – braukt lēnāk, mierīgāk. Kaut kā tiekam cauri, jo ir arī pieredze. Autobusi līdz šim bija lielāki un izturīgāki. Tagad ir jaunāki autobusi, paši redzat, ka tie nav domāti tādiem ceļiem kā šie. Skolēni arī te katru dienu brauc.”

Neērtības izjūt gan vietējie iedzīvotāji, gan uzņēmēji, kuru darbība tiek būtiski ierobežota. Arī šobrīd ceļa stāvokļa dēļ ieviesti transporta masas ierobežojumi, kas liedz pa autoceļu braukt transportlīdzekļiem, kas smagāki par 10 tonnām. Uzņēmējs un Dunavas pagasta iedzīvotājs Reinis Balodis saka: “Kā iedzīvotājs es saprotu, ka atkusnī, kad ceļš brūk kopā, tas jāslēdz ciet smagajam transportam. Bet vienlaikus varu izteikt viedokli arī kā uzņēmējs. Tas nozīmē, ka esam izolēti, mums nav pieejas. Esmu no Dunavas, mums visiem trim ceļiem uzlikti svara ierobežojumi. Viena lieta, ka mēs kā zemnieki un meža nozarē strādājošie rēķināmies, ka līdz aprīlim viss jāizdara, jo tad ceļš būs slēgts. Varam ierēķināt arī rudenī kādu mēnesi vai divus, kas jāpavada dīkstāvē. Bet ja mums februāra vidū aizver ciet ceļu un svara ierobežojumi paliks līdz maija vidum, tad rēķiniet, cik mēnešus gadā mēs neko nevaram darīt.”

Kad Daugava ir aizsalusi, daudzi izvēlas ar automašīnām šķērsot upi pa ledu, lai tālāk uz Jēkabpili brauktu pa labas kvalitātes asfaltu. Vasarā darbojas Daugavas pārceltuve, bet tieši ziemas atkušņu laikā un pavasarī Dunavas un Dignājas pagastu iedzīvotājiem alternatīvu nav, jo pārceltuve nedarbojas. Jēkabpils novada pašvaldības priekšsēdētājs Aivars Vanags uzsver, ka šī ceļa stāvoklis negatīvi ietekmē gan izglītības sistēmu, gan uzņēmējdarbību: “Ja no mums prasa valsts, lai mēs veicam skolu reformu, man ir jautājums, kā mēs normāli pa šādu ceļu varam aizvest skolēnus? Nav iespējams. Autobusi lūst. Piektdien mums bija tikšanās ar uzņēmējiem, kur izskanēja, ka mums nenāk investīcijas, mēs neaicinām uzņēmējus. Kā mēs varam, piemēram, Dunavā piedāvāt kaut ko investēt vai taisīt kādu ražotni? Tas ir pavasaris, rudens un lietus laiks, kad ceļa tur nav.”

Pašvaldībai, uzņēmējiem un iedzīvotājiem regulāri protestējot pret šādu situāciju, līdz šim panākta tikai neliela autoceļa posma atjaunošana – 2017.gadā veikta dubultā virsmas apstrāde pieciem kilometriem ceļa, pērn – vēl sešiem kilometriem, bet iedzīvotāji jau tagad sūdzas par tā seguma kvalitāti, ko pagājušajā gadā klāja SIA “Ošukalns”. VAS “Latvijas Valsts ceļi” informē, ka šim ceļa posmam ir trīs gadu garantija, tādēļ radušos defektus uzņēmums novērsīs par saviem līdzekļiem. “Latvijas Valsts ceļi” sniegtā informācija liecina, ka tuvākajā nākotnē lielākā daļa autoceļa Jēkabpils – Dignāja – Ilūkste – aptuveni 50 kilometri – tā arī paliks neatjaunota. “Uz šī autoceļa remontdarbi tuvākajā laikā – ne šogad, ne nākamajos gados nav paredzēti. Ceļš tiks uzturēts atbilstoši ikdienas uzturēšanas darbiem,” saka VAS “Latvijas Valsts ceļi” Komunikācijas daļas vadītāja Anna Kononova.

Dunavas ceļš nav vienīgais sliktās kvalitātes autoceļš Jēkabpils novadā. Bēdīga situācija ir arī uz valsts reģionālā autoceļa Ilūkste – Bebrene – Birži, kā arī citiem ceļiem ar grants segumu.

Sandra Paegļkalne

Saistīti raksti:

Par valsts autoceļu stāvokli Jēkabpils novadā