Pie Līvāniem – ledus ceļš pāri Daugavai

Vidusdaugavas Televīzijas video

Lai iedzīvotāji nokļūtu no Dignājas pagasta uz Līvāniem, ko šķir tikai upe Daugava, pār to vasarā darbojas pārceltuve. Daudz nepateicīgākā situācijā Dignājas pagasta iedzīvotāji ir ziemā, kad pārceltuve nestrādā. Ik gadu, kad upe ir aizsalusi, iedzīvotāji to šķērso kājām un pat ar automašīnām. Šāda situācija izveidojusies, jo tuvākais tilts atrodas aptuveni 30 kilometru attālumā.

Daugavas kreisajā krastā, iepretī Līvāniem, atrodas Jēkabpils novada Dignājas pagasta Vandānu ciems. Vietējie stāsta – kad upe ir aizsalusi, viņi tai brauc pāri pa ledu, jo tas ir īsākais ceļš, kā nokļūt pretējā krastā – daudzi Līvānos strādā, tur pieejami arī citi ikdienā nepieciešami pakalpojumi. Dignājas pagasta iedzīvotājs Jānis uz jautājumu, vai braukšana pār upi pa ledu liekas droša, atbild: “Noteikti! Ārā ir lieli mīnusi. Bail nav. Parasti braucam uz Līvāniem, lai dotos uz veikaliem.”

Kad upe nav aizsalusi un arī pārceltuve nestrādā, tad iedzīvotāji ir spiesti braukt uz 30 kilometru attālo Jēkabpili, lai pa tiltu šķērsotu upi un tad atkal mērotu 30 kilometrus uz Līvāniem. Daļai Dignājas iedzīvotāju galamērķis ir Jēkabpils. Ir iespēja braukt pa valsts vietējo autoceļu Jēkabpils – Dignāja – Ilūkste, bet tas tiek izmantots nelabprāt. Pērn aptuveni sešu kilometru garam posmam tika veikta dubultā virsmas apstrāde, bet kopumā autoceļš ir sliktā stāvoklī. “Kāds ir tas ceļš? Tas jaunais asfalts vispār nav tīrīts, varbūt šoziem vienu reizi,” saka Dignājas pagasta iedzīvotājs Jānis. “Tuvākais tilts ir Jēkabpilī, vēl ir tilts Daugavpilī. Citu variantu nav. Tā kā šobrīd ledus ir pietiekami biezs, braucam pāri, kamēr atļauts.”

Līvānu novada un Jēkabpils novada pašvaldības nekādus aizliegumus par atrašanos uz Daugavas ledus nav noteikušas, arī brīdinājuma zīmju upes krastos nav. Pirms dažiem gadiem zīmes esot bijušas, bet tās neesot vērts izvietot, ja nav iespējas nodrošināt kontroli, uzsver pašvaldībās. “Tā ir katra cilvēka personīgā atbildība, jo nolikt kādu policistu vai kārtībnieku, kas dienu un nakti kontrolēs Daugavas krastus, nav reāli,” uzsver Līvānu novada domes priekšsēdētāja vietniece Ginta Kraukle. “Pašiem iedzīvotājiem ļoti jāapsver, vai tiešām ir tā vērts – celties pāri, riskējot ar savu dzīvību.”

Vides un civilās aizsardzības speciālists Ilmārs Luksts blakus ledus ceļam veica divus urbumus – vienā vietā ledus biezums bija 20, otrā vietā – 30 centimetri. Tomēr speciālists uzsver, ka atrašanās uz upes ledus nekad nevar būt pilnīgi droša: “Upē ir straumes, kas var izskalot ledu. Vienā vietā ledus biezums var būt 30 centimetri, citā vietā – 10 vai 15 centimetri. To ir grūti prognozēt.”

Jēkabpils novada domes vadība uzsver, ka valsts šogad turpinās autoceļa Jēkabpils – Dignāja – Ilūkste atjaunošanu, savukārt vislabāko situācijas risinājumu – tilta uzbūvēšanu – pašvaldība uzskata par pārāk dārgu ideju, kam pašlaik nav finansējuma.

Sandra Paegļkalne