Ar “Skolas somu” uz Krustpils pili

Download PDF

Projekta “Skolas soma” ietvaros Ābeļu pamatskolas 3. un 4., kā arī 2. klases skolēniem decembra sākumā bija iespēja piedalīties interaktīvās nodarbībās Krustpils pilī. Trešklasnieki un ceturtklasnieki uzzināja par ziepju izcelsmes vēsturi, to nozīmi, lietošanu un attīstību dažādos laikos, bet otrklasnieki varēja gatavot Ziemassvētku dāvaniņas – pašgatavotas vaska svecītes.

Par piedzīvoto pastāstīja pili apmeklējušie bērni un psiholoģe Violeta Tunķele.
Lai arī ārā bija diezgan drūms un pelēcīgs laiks, jau ieejot pilī, bērniem aizrāvās elpa, jo daži pili ir redzējuši tikai no ārpuses, bet bija arī bērni, kuri pilī ir apmeklējuši arī ekskursijās un labprāt dalījās savās atmiņas un iespaidos par toreiz piedzīvoto. Un, protams, svarīgākais jautājums – vai tiešam pilī dzīvojot īsts spoks??? Ir patīkami redzēt, ka bērnu interese ir neviltota.
Un tā – cauri šaurajiem pils koridoriem – mēs nokļuvām telpā, kurā smaržoja pēc vaska. Un smarža bija tik kārdinoša un spēcīga, ka bērnu deguntiņi neviļus pieskārās uz galda noliktajam vaska plāksnītēm – it kā pārbaudot, vai tiešām šī patīkamā smarža nāk no šīs mazās plāksnītes.
Kad instrukcijas bija uzklausītas, varējām ķerties pie darbiņiem. Vispirms sasildījām rociņas un ļāvām mazajiem pirkstiņiem cītīgi un kārtīgi rullēt vaska plāksnīti un veidot savu svecīti. Cik patīkami bija vērot bērnu prieku un centību! Kuram svecīte sanāca tievāka, kuram apaļāka, bet katrs centās, jo zināja, ka šo svecīti varēs uzdāvināt kādam sev tuvam un mīļam cilvēkam.
Kad darbiņš pie sveču veidošanas bija paveikts, pils saimniece mūs uzaicināja istabu, kurā atradās vecs skapis, kurš piepildīts ar veco laiku lietām, un bērniem, aplūkojot mantas, bija jāuzmin, kas tas ir par priekšmetu un kādam nolūkam tas liets. Un jāteic – ja arī bērniem īsti nebija pilnīgu zināšanu par visiem šiem senlaicīgajiem priekšmetiem, bērni nebaidījās izmantot savu iztēli., kas ir visnotaļ pozitīvi.
Visinteresantāk bērniem bija izstāžu zālē, kurā tobrīd bija atrodama ekspozīcija “Jēkabpils – 100”. Šeit jau bērni sastapās ar mūsdienīgiem un atpazīstamiem tēliem, lietām un vietām. Zēnu uzmanību pievērsa R. Nitiša sacensību tērps, meitenes devās aplūkot attēlus ar Jēkabpils pazīstamākajām vietām. Un tā, gluži nemanot, bija paskrējis mums atvēlētais laiks.
3. un 4. klases skolēnus patiesi pārsteidza higiēnas normas agrākos laikos (piem., mazgāšanās reizi mūžā, vēlāk – vien trīs reizes gadā), kā arī kādreizējais ziepju pamatsastāvs – dzīvnieku tauki. Nodarbības otrajā daļā bērni paši darināja ziepes, kas kā suvenīrs tika ņemtas līdzi uz mājām. Noslēgumā skolēniem tika dota iespēja ielūkoties pils pagrabos, kā arī iepazīties ar dažādiem seno laiku sadzīves priekšmetiem un to pielietojumu.
“Milzīgs paldies visiem, kas sarūpēja mums šo iespēju – kaut neilgu laiku atrasties īstā pilī un piedzīvot daudz dažādu patīkamu emociju, iemācīties jaunas prasmes un uzzināt ko jaunu.
Varam droši teikt, ka brīnumu un pārsteigumu laiks rit pilnā sparā (un šis laiks taču vismaz bērniem nebeidzas nekad, vai ne?!), un gribētos novēlēt – lai mums katram ik brīdi izdodas piedzīvot tādus mazus, bet tik ļoti nepieciešamus pozitīvos mirkļus, kuri liek mums smaidīt!” teic Violeta Tuņķele.

 

Stāstu publicēšanai sagatavoja Valdis Aleksandrovs

Foto – no skolēnu krājumiem
Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to toyota suv, infiniti suv and lexus suv