Viss cimdu rakstos ierakstīts….

Līdz Valsts svētku kulminācijai atlikušas 40 dienas. Laiks pārdomām par paveikto un ieskats nākotnē, jo darot jebkuru darbu no sirds mēs piedalāmies Latvijas izaugsmē. Atslēgas vārds 2018. gadā – Dzimšana, Latvijas Valsts ieiešana nākamajā simtgadē.

Novadā ir izstrādāts pasākumu plāns Valsts svētku svinībām ilgtermiņā. Atskatoties uz paveikto, daudzi labi darbi un notikumi , realizēti projekti un notikušas dažādas aktivitātes svētku ietvaros. Augstāk novērtētās vērtības – kultūrvēsturiskais mantojums, novada tradīcijas.
Šogad -Dziesmu un Deju svētkos, kuri notika Simtgades zīmē piedalījās 8 tautas mākslas kolektīvi no novada – 5 tautas deju kolektīvi, 2 folkloras kopas un koris “Putni”.
Fokloras festivālā “Baltica” piedalījās 2 folkloras kopas. Vēl priekšā liels notikums – rokopera “ Lāčplēsis” arēnā “Rīga” 8. novembrī, kurā piedalīsies jauktais koris “Putni”.
Lielnotikumi valstī, kuros iesaistījāmies.
Baltā galdauta svētku svinēšana katrā pagastā.
Filmu cikls “Latvijas filmas-Latvijas simtgadei” tiek demonstrētas kultūras un izglītības iestādēs. Sadarbībā ar Kino punktu piedāvājam iedzīvotājiem noskatīties dokumentālas filmas un spēlfilmas par mūsu tautas vēstures līkločiem.
Festivāls “Gaismas goda aplis” notika Jēkabpilī, kurā piedalīties tika aicinātas ģimenes no novada, jo tēma bija ģimeņu godināšana. Novadu pārstāvēja 4 ģimenes.
Projekts “ Izgaismo Latviju” ugunskuru iedegšana pašvaldībās ap robežu, kā arī visās citās pašvaldībās. Kalna pagastā pie kultūras nama tika organizēta aktivitāte un svinēti vasaras saulgrieži.
Simtgades Zaļumballe 11. augustā kopā ar novada svētkiem, koncertuzvedumu, pateicību pasniegšanu tautas mākslas kolektīviem, pateicību pasniegšanu latvju zīmju parka veidotājiem un dažādām aktivitātēm.
11. novembrī aicināsim uz Lāčplēša dienas pasākumiem , kā arī iesaistīties akcijā “ Gaismas ceļš”.
17. novembrī centrālais Valsts svētku pasākums notiks Zasā . Sāksies ar klasiskās mūzikas koncertu Zasas baznīcā un turpināsies kultūras namā ar Goda rakstu pasniegšanu, koncertuzvedumu, svētku salūtu un balli. Lokāli katrā pagastā tiks atzīmēti Valsts svētki. (Sekojiet svētku programmai).
Šajā gadā novadā notikuši dažādi interesanti un saturīgi pasākumi.17.martā Kalna kultūras namā “ Spēlmaņu svētki”, 25.maijā Ābeļu pagastā J.Akuratera takas atklāšana, 27.maijā Rubeņu parkā ģimeņu festivāls “ Mēs Latvijai”, 16. jūnijā Kalna kultūras namā tematisks sarīkojums “Sens tik sens ir tas stāsts”,8. septembrī Tadenavā projekta “ Sēlijas ievērojamāko cilvēku virtuālais vēstījums Latvijas simtgadē” noslēguma pasākums, 21.septembrī Rubeņos tikšanās ar simtgades romānu autori Daci Judinu un komponistu Artūru Nīmani “Simtgades stāsti un dziesmas”,
Pie Kalna kultūras nama izveidota rožu dobe” Sapnis par Latviju”.
Jēkabpils novada bibliotēkās viesojās Jēkabpils Vēstures muzeja darbinieki ar lekcijām:
Kalna bibliotēkā (doktorātā) un Zasas bibliotēkā par tēmu “Pirmais pasaules karš Jēkabpils apkārtnē” ,Leimaņu bibliotēkā (Leimaņu TN) un Zasas bibliotēkā par tēmu “Latvijas Valsts izveidošanas laiks”. Tie ir nozīmīgākie notikumi 2018.gadā pašvaldības iestādēs, taču nevar aizmirst arī iepriekšejo gadu izdarīto. Ar to arī viss nebeidzas.
2019. gads – atslēgas vārds – varonība. Turpinās Leimaņu iedzīvotāju uzsāktā foto akcija “Iepazīsti savu novadu”, kurā plānota vismaz 100 novada skaistāko vietu popularizēšana (ģimenes foto), Rubenes kultūras namā top pagasta iedzīvotāju kopīga dāvana “Dzīparu varavīksne”, celiņš no krāsainas dzijas kvadrātiem ar ieadītiem rakstiem, ziediem, vēlējumiem.
Akcija “Cimdotā Latvija” Valsts svētkus sagaidot. Cimdi jau izsenis ir Latvijas cilvēku vizītkarte, tajos iekodētas senču zināšanas. Cimdu rakstu un krāsu kombinācijas ir bezgalīgas. Izvēlies savējo!
Dāvināsim viens otram rakstainus cimdus, iziesim svētkos savos krāšņajos tautiskajos cimdos un sajutīsim siltumu rokās un sevī!
Celsim godā Latvijas karogu.Apmeklēsim valstij svarīgas piemiņas vietas, sveiksim svētkos draugus, kaimiņus un radīsim kopības sajūtu ģimenēs pie svētku galda pieminot savas dzimtas, vecākus, vecvecākus, ģimeņu tradīcijas un svētkus.
! Visa informācija par Latvijas simtgadi novada mājaslapā sadaļā “Latvijai 100” “Aktivitātes Jēkabpils novadā”.
Pasākumu kalendārs Valstī Simtgades biroja mājaslapā sadaļā lv100.lv.
Sekojiet līdzi visiem notikumiem gan novadā, gan visā Latvijā!
Svinēsim kopā!
Inta Tomāne, Rubenes kultūras nama vadītāja, koordinatore