Jēkabpils novada bērni un pieaugušie iepazīst X-XII gs. dzīvesveidu Sēlijā

Download PDF

Projektu “Sadzīves priekšmeti un dzīvesveids Sēlijā X-XII gadsimtā” atbalsta Latvijas valsts mežu finansētā Zemgales Kultūras programma, bet īsteno Jēkabpils novada pašvaldība, Līguma Nr. 18/1-14.2/K58. Projekta ietvaros Zasā un Dignājā gan pieaugušie, gan bērni iepazinās ar vēlā dzelzs laikmeta dzīvesveidu, kā arī amatnieku darbnīcās paši izgatavoja tā laika sadzīves priekšmetus – keramikas traukus un apģērbu.

Bērnu nometnē 12.-15. augustā, 4 dienas Dignājas skolā Jēkabpils novada bērni lekcijās un darbnīcās apguva zinības par arheoloģiskajām liecībām, kas atrastas kapulaukos un pilskalnos Sēlijā, seno trauku formām, veidiem un pielietojumu, tērpiem, iepazina senāko aušanas tehniku – ceļošanu, iemēģināja tādus arhaiskus instrumentus kā ģīgu un dūdas, iemēģināja roku darbā ar vienkāršu dabīgās ādas rokassprādžu izgatavošanas instrumentiem.
Bērni kopā ar nometnes vadītāju Baibu, pedagogiem Jurgitu un Gintu šo četru dienu laikā sportoja, trenēja prātu, vingrināja pirkstus un pat uz ugunskura vārīja īpašo nometnes virumu, kuru turpat brīvā dabā visi arī notiesāja.
Savukārt Zasā, amatniecības centrā Rūme, pieaugušie amata meistaru vadībā paveikuši lielu darbu, kura rezultātus varēs izmantot mūsu novada kultūras nami un citas kultūras un izglītības iestādes. Ir pašūdināti 4 stilizēti senie tērpi un izveidota X-XII gs. podniecības trauku rekonstrukciju kolekcija. Tika strādāts ar dabīgo ādu – izgatavotas, jostas, rokas siksniņas un šūti maciņi, gatavoti ādas zābaciņi, celotas prievītes tērpu apdarei un, protams, modelēts, piegriezts un šūts.
Kā vienmēr, kad strādājam kopā ar mūsu novada vēstures entuziastiem un citiem darbīgiem cilvēkiem, ir tā lieliskā sajūta, kas dod patieso šādu projekta vērtību – ieguvēji ir arī darbnīcu vadītāji, meistari un lektori, ne tikai mācekļi.
Projekta laikā radītos darbus varēsiet apskatīt Rūmē oktobrī, bet Jēkabpils novada Sēlijas prasmju muzejā vēl paredzēta padziļināta iepazīšanās senajām rotām. Vēlāk projekta laikā radītie darbi ceļos pa Sēliju, bet pēc tam atgriezīsies novadā uz palikšanu.
Paldies vecākiem, kas uzticēja savus bērnus nometnē Dignājā, visiem amatu darbnīcu dalībniekiem, lektoriem, meistariem un pedagogiem!
Informāciju sagatavoja Daina Alužāne, projekta vadītāja

Autores arhīva foto
Šūšanas darbnīcas vadītāja Ieva Svarāne vienā no projekta laikā radītajiem tērpiem.
Informācija sagatavota ar Latvijas valsts mežu finansētās Zemgales Kultūras programmas atbalstu
Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to toyota suv, infiniti suv and lexus suv