Siena Dienas Kaldabruņā norisinās jau 11. reizi

Vidusdaugavas Televīzijas video

Lai gan Jēkabpils novada Kaldabruņas sākumskola tika likvidēta pirms 16 gadiem, tur joprojām valda dzīvība un darbība. Par to rūpējas biedrība “Ūdenszīmes”, kas skolā rīko dažādas izstādes un citus pasākumus, bet par sabiedrībā iemīļotāko aktivitāti kļuvis siena skulptūru plenērs “Siena dienas”, kuru laikā ikviens interesents aicināts no siena veidot dažādus tēlus.

Šonedēļ Jēkabpils novada Kaldabruņā no jauna top siena skulptūras. Ikgadējā plenēra “Siena dienas” tēma šoreiz ir abstrakta un asociējas ar detaļu un visa mazā izcelšanu, ar kukaiņiem un dzīvību – “Zoom. Zum. San”. “Zoom – tas ir palielinājums, pievilkšana, detaļas,” skaidro biedrības “Ūdenszīmes” vadītāja Ieva Jātniece. “Zum un san – pļava izdala skaņas, tā ir gan augu šūpošanās, gan kukaiņi, taureņu spārnu švīkstoņa, varbūt kādi gaismas atspīdumi. Šogad plenēra tēma ir detaļas.”

Siena skulptūru plenērs notiek ik vasaru – nedēļas garumā gan lieli, gan mazi interesenti var parādīt savu radošo garu un roku veiklību, veidojot tēlus no siena. Organizatoru dotā tēma ir gadu tiek atainota no dažādiem rakursiem. Arī 11.plenēra 30 dalībnieki demonstrē savu radošo pieeju. Solvita plenērā piedalās jau vairākus gadus. Šogad viņa kopā ar vairākiem citiem dalībniekiem veido bišu pūzni: “Tas ir gan tematiski atbilstošs objekts, gan simbolisks, jo iekšā mēs plānojam izvietot dažādas tautasdziesmas. Izveidojām durvis, lai cilvēki varētu iet iekšā un lasīt un lai no tāluma varētu dzirdēt, kā tas skan, jo īstenībā mēs visi savās mājās izklausāmies kā bišu pūznis. Lielākā daļa ēku no tāluma san.”

Daudzām ģimenēm vasara vairs nav iedomājama bez Siena dienām Kaldabruņā. Atī Tatjanai: “Pēdējos gados eju ar mazdēlu, kurš, var teikt, izaudzis reizē ar Siena dienām. Sākām nākt, kad viņam bija divi gadi. Viņam arī patīk, viņš katru gadu brauc uz šejieni no Īrijas.”

Katru gadu Siena dienu programmā tiek iekļauti koncerti vai kādi īpaši pasākumi. Šogad tā ir audio ieraksta “Kā zāle aug” veidošana. Dalībnieku iedziedātā mūzika un ierunātie vārdi tiks izmantoti, veidojot biedrības “Ūdenszīmes” jauno vides ekspozīciju. Ieva Jātniece stāsta: “Mūsu telpās būs stādu audzēšanas kamera ar regulējamu mikroklimatu un apgaismojumu, ko baros saules baterijas. Tur būs arī mikroskops ar papildfunkciju – filmēšana un fotografēšana. Līdz ar to mēs varēsim veidot materiālus no šīm fotogrāfijām, kas nav nemaz tik viegli iegūstamas citādā veidā. Gribas klāt arī cilvēka balsi, jo mēs ļoti labi zinām, ka gotiņas dod vairāk piena pie klasiskās mūzikas vai konkrētas mūzikas. Tad zālei noteikti arī jāaug labāk pie labas mūzikas, pie labiem vārdiem, kurus pateiks un iedziedās mūsu pašu cilvēki.”

Skulptūru plenērs “Siena dienas” vienmēr ir bez maksas, arī materiāli un nakšņošanas iespējas nodrošina organizatori. Pasākums pulcē interesentus gan no tuvākas, gan tālākas apkaimes, jo tā ir iespēja izjust Latvijas vasaru, būt pie dabas un izpausties radoši. Siena dienas atbalsta Jēkabpils novada pašvaldība, kas finansē biedrības “Ūdenszīmes” projektu “Pļava san”.

Sandra Paegļkalne