Krievu tautas tradīciju nedēļa Zasas vidusskolā

Zasas vidusskolā no 20. līdz 28. februārim norisinājās krievu tautas tradīciju nedēļa. Šīs nedēļas laikā katras klases skolēni izpaudās radoši: izveidoja vienu no Masļeņicas simboliem – salmu lelli, zīmēja krāšņas matrjoškas un gatavoja saulītes, kas simbolizē pavasara atnākšanu. Visi darbi bija aplūkojami izstādē skolas aktu zālē. 11.-12. klases skolēni gan krievu, gan latviešu valodā iepazīstināja mūs ar Masļeņicas vēsturi, tās norisi un svinēšanas paražām, atspoguļojot tās prezentācijās. Skolēni visu nedēļu varēja pārbaudīt savas zināšanas, piedaloties viktorīnā „Iepazīsti Krieviju!”, kur atkārtoja gan ģeogrāfiju, gan dažādus vēstures un kultūras faktus.

Krievu tautas tradīciju nedēļas noslēguma pasākumā 28.februārī skolas zālē Valdis un Sanita no 12. klases, tērpti krievu tautas tērpos, uzņēma viesus no Līvāniem – slāvu biedrības ansambli „Uzori”. Valdis (12.kl.) pārbaudīja savas tulkošanas prasmes, tulkojot – no krievu valodas latviešu valodā – viesu stāstus par slāvu tautu svētku dienām un to svinēšanas tradīcijām, tautastērpiem un to īpašajām detaļām, kā arī to rašanās vēsturi un par tādiem pazīstamiem krievu dzejniekiem kā Sergejs Jeseņins un Vladimirs Visockis. Katru stāstījuma daļu papildināja muzikāls priekšnesums. Pārsteidzoši, bet izrādījās, ka latviešu un slāvu tautu tradīcijas, atzīmējot Meteņus, kas ir Masļeņicas līdzinieki latviešu folklorā un kultūrā, gan arī Lieldienas un Līgo svētkus, kam slāvu kultūrā līdzinās Ivana Kupalas diena, ir ļoti līdzīgas gan simbolu, gan cilvēku paražu ziņā. Mēs varējām baudīt viesu ansambļa sagatavotos priekšnesumus – klausīties gan skumjās, gan līksmās krievu tautas dziesmas, kā arī dziesmas ar slavenu krievu dzejnieku vārdiem, kurām klātesošie varēja dziedāt līdzi. Sakot paldies viesiem par skanīgajiem priekšnesumiem, arī mūsu skolas 5.-11. klašu ansamblis skolotājas Veltas Ziemeles vadībā nodziedāja vienu no latviešu dziesmām, bet skolotājas spēlētajai un dziedātajai krievu tautas dziesmai labprāt pievienojās arī viesi.

Noslēdzot šo pasākumu, pulcējāmies parkā, kur, dzerot siltu tēju un ēdot pankūkas, atvadījāmies no Masļeņicas, sadedzinot visu slikto un visu to, no kā gribam atbrīvoties. Netraucēja pat aukstais laiks, jo mūs sildīja pozitīvas emocijas.

Man ir liels prieks, ka krievu valodas skolotāja Maija Forostjanko uzņēmās iniciatīvu un godam noorganizēja šo pasākumu. Manuprāt, šādus pasākumus, kur skolēni no katras klases varētu izpausties, vajadzētu rīkot biežāk, tādējādi mēs varētu pārbaudīt savus spēkus, papildinot savu redzesloku un zināšanas, kā arī apgūstot kaut ko jaunu.

Monika Rudzāte, 12. klase

Skolas arhīva foto