Meteņdiena Dignājas parkā

Download PDF
Meteņdienu svin 7 nedēļas pirms Lieldienām.
Šajā dienā liela uzmanība veltīta bērniem un dažādām jautrām, mazliet pat bērnišķīgām izdarībām. Tas tāpēc, ka ne tikai cilvēku dzīve sākas no mazotnes un bērnības, arī dabā gada sākums ir laiks, kad drīzi jo drīz dienas kļūs garākas, daba pēc garā ziemas miega modīsies un no jauna veiks jaunu auglības ciklu gada garumā.

Un te nu dabai steidzās palīgā cilvēks – ar domām un maģiskiem, auglību veicinošiem rituāliem, tā palīdzot Saulei sākt sildīt spožāk un ilgāk.

Meteņdienas galvenās tradīcijas, ko kādreiz piekopuši mūsu senči un kas saglabājušās līdz mūsdienām ir šādas:
1) Meteņos kā labas ražas priekšnoteikums bija laišanās ar ragaviņām no kalna- jo tālāk, jo labāk.
2) Meteņos vēl pēdējo reizi devās ķekatās no mājas uz māju – tā veicinot auglību katrā sētā, kur tās iegriezās. Maskas bija tās pašas tradicionālās – čigāns, dzērve, lācis, āzis, nabags, žīds, sievietes pārģērbjas par vīriešiem un vīrieši par sievietēm (izteiktākas bija tieši tās, kur mainās lomām un kažoku met uz otru pusi – tā simbolizējot gada un laiku maiņu). Maskoto ļaužu galvenā funkcija bija ar dziedāšanu un dejošanu nodrošināt auglību un ar maģiskām darbībām padzīt ļaunumu;
3) Meteņos svarīga tradīcija bija arī labi klāts galds;
4) Meteņos svarīga bija arī laika pareģošana;
5) Un, protams, neizpalika arī dziesmas un rotaļas.
Dignājas pamatskolas skolēni svinēja Meteņdienu 13. februārī. Ievērojot un sekojot senču paražām bērni laidās ar ragaviņām no kalna, gāja jautrās rotaļās, minēja mīklas un dziedāja dziesmas. Bērni bija sagatavojušies jautrajam pasākumam un daudzi ieradās maskās. Bija gan lapsa, gan ragana, kaķis un citi tēli. Tika kurināts arī ugunskurs par kuru parūpējas lielāko klašu zēni!
Pasākuma noslēgumā visi mielojās ar pankūkām un siltu tēju.
Novēlam lai visiem šis gads ir ražens (kam pilna soma desmitnieku, kam rāceņi un kāļi pagrabā) un bagāts ar saulīti!
Autors: B.Daģe

Foto no Solvitas Jurgevičas un Lindas Mīkules personīgā arhīva
Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to toyota suv, infiniti suv and lexus suv