Lekcijas par sirds un asinsvadu slimību profilaksi

Download PDF

Novembrī Jēkabpils novadā norisinājās lekcijas par sirds un asinsvadu slimību profilaksi Zasas vidusskolā un Dignājas sabiedriskajā centrā, lekcijas tika īstenotas projekta Nr.9.2.4.2./16/I/015 “Veselības veicināšanas un slimību profilakses pieejamības uzlabošana Jēkabpils novada pašvaldībā” ietvaros.

Lekcijas vadīja endokrinoloģe, ģimenes ārste Anita Eglīte un iesaistītā mērķu grupa bija pieaugušie un vecāko klašu skolēni. Lekcijā uzzinājām kā darbojas viens no svarīgākajiem cilvēka orgāniem – sirds. Uzzinājām par dažādiem sirds un asinsvadu saslimšanas riskiem, kā sadzīvot ar dažādām sirds slimībām un, pats galvenais, ko darīt lai nesaslimtu. Sirds un asinsvadu slimības ir nozīmīga sabiedrības veselības problēma gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā. Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati, sirds un asinsvadu slimības ir visizplatītākais nāves cēlonis Latvijā – 2016. gadā tie bija 15 866 gadījumi jeb 56,3% no visiem nāves gadījumiem.

Par laimi ir riska faktori, kurus varam ietekmēt, un diemžēl ir riska faktori, kurus ietekmēt nav mūsu spēkos. Ārstu rokās ir palīdzēt mums izveseļoties, bet mūsu uzdevums ir sargāt savu veselību no dažādiem riska faktoriem – neveselīga dzīvesveida, kaitīgiem ieradumiem, laicīgi neatklātiem un neārstētiem veselības traucējumiem. Ietekmējamie riska faktori ir – smēķēšana, paaugstināts asinsspiediens, paaugstināts holesterīna līmenis, palielināts ķermeņa svars, nepietiekama fiziska aktivitāte, nepareizs uzturs. Sirds un asinsvadu slimības bieži vien veidojas pakāpeniski – vairāku gadu laikā. Pateicoties mūsdienu medicīnas un tehnoloģiju attīstībai, daudzas slimības ir iespējams savlaicīgi diagnosticēt un sekmīgi ārstēt, uzlabojot cilvēka dzīves kvalitāti. Tāpēc ir ļoti svarīgi savlaicīgi prast atpazīt slimību simptomus un neatstāt tos bez ievērības.

Pasākuma laikā dalībniekiem bija iespēja bez maksas pārbaudīt asinsspiedienu, cukura un hemoglobīna līmeni asinīs, kā arī saņemt konsultācijas par saņemtajiem rezultātiem. Paldies, iedzīvotājiem par atsaucību un interesi savas veselības profilaksē!

Lekcijas par sirds un asinsvadu slimību profilaksi norisināsies arī 2018.gadā, lūdzu sekojiet līdzi informācijai par plānotajām veselības veicināšanas un slimību profilakses aktivitātēm.

Projekta vadītāja

Baiba Čākure

Autores foto

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to toyota suv, infiniti suv and lexus suv