Jēkabpils novada mežsaimnieks saņem apbalvojumu sarīkojumā “Zelta čiekurs 2017”

Download PDF
1. decembrī Vidzemes koncertzālē “Cēsis” tika apbalvoti Latvijas meža nozares gada balvas “Zelta čiekurs 2017” laureāti. Gada balvas ieguvēji saņēma lielo “Zelta čiekuru” – meža nozares augstāko atzinību, kas tiek piešķirta par nozīmīgiem sasniegumiem un ieguldījumu nozares attīstībā, savukārt pārējiem 2 laureātiem katrā nominācijā tika pasniegts mazāks “Zelta čiekuriņš”. Mežsaimnieks Guntis Vībāns no Zasas pagasta “Ļūcāniem” saņēma “Zelta čiekuriņu”.

Latvijas Meža īpašnieku biedrības konkursa “Sakoptākais mežs” žūrija konkursa finālam un apbalvošanai ar gada balvu sarīkojumā “Zelta čiekurš” nominācijā “Par ilgtspējīgu saimniekošanu” bija izvirzījusi 3 mežsaimniecību īpašniekus: Māri Bērziņu no Brocēnu novada Cieceres pagasta “Jaunkalniņiem”, Kārli Martinsonu Limbažu novada Limbažu pagasta “Liepziediem” un Gunti Vībānu no Jēkabpils novada Zasas pagasta “Ļūcāniem”. Kopumā konkursā tika saņemts 21 pieteikums par sakoptiem meža īpašumiem visā Latvijā, klātiene 2. kārtā aplūkoti 7 īpašumi. Lielo “Zelta čiekuru” ieguva Māris Bērziņš.
Gunti Vībānu apbalvošanas ceremonijā atbalstīja sieva Skaidrīte, Jēkabpils novada pašvaldības izpilddirektors Jānis Subatiņš un sabiedrisko attiecību speciālists Kaspars Sēlis. “Pat ja iegūts tikai mazais “čiekuriņš”, gandarījuma sajūta tāpat ir liela, ” teic saimnieks. “Patīkami, ka Gunta no sirds veikto darbu tik augstu novērtē,” piebilst Skaidrīte. Gunti steidzās sveikt arī daudzi žūrijas komisijas pārstāvji un, papildus gada balvai, no pasākuma rīkotājiem tika saņemtas arī dāvanu kartes dažādu augu un dekoratīvo stādu iegādei savā saimniecībā.
Guntis Vībāns, Zasas pagasta Jēkabpils novada “Ļūcānu” saimnieks, ir visu mūžu strādājis meža nozarē. Zemi – 48,8 ha – mantojis no vecākiem. Zeme kolhozu laikos nav bijusi apsaimniekota un aizaugusi ar krūmiem. 1997. gadā nokārtotas īpašumtiesības un ticis pieņemts lēmums apstādīt lauksaimniecības zemes ar mežu nākamajām paaudzēm, jo nav bijis laika nodarboties ar zemniecību. Krūmi notīrīti, sagatavota augsne meža stādīšanai. Sakopts arī vecais mežs.
Apmežojot “Ļucānu” zemes, sākumā stādīts bērzs, vēlāk arī egles un priedes, arī ozoli, gar ceļa malām – sarkanie ozoli. Līdz 2016. gadam meža iekopšanā viss ir darīts par saviem līdzekļiem, bet pēcāk izmantots ES atbalsts atzarošanai lielākajā daļā audžu.
Gunta vecais mežs vairāk ir kā parks – var ogot un sēņot kaut kurpēm kājās. Arī jaunajā egļu mežā jau augot baravikas, bet bērzu mežos šogad lasītas pirmās zemenes.
Laikam ritot, apstādīta lielākā daļa īpašuma. Guntis Vībāns regulāri ir piedalījies sakoptākās sētas konkursos, kā arī reiz paša stādītos bērzus pieteicis konkursam “Bērzs skaistumam un peļņai sakoptā zemnieku saimniecībā”. “Ļūcānu” mežs vairākkārt piedalījies vietēja mēroga pagasta skatēs tieši par ieguldīto darbu un sakoptību mežā, bet 2016. gadā Jēkabpils novada skatē – kā tūrisma un vides objekts.
Lai citiem meža gājējiem un braucējiem būtu patīkamāk, Guntis uztur un appļauj gan atpūtas vietas savā mežā, gan meža ceļu malas. Lai pavasarī un vasarā “Ļūcānu” mežus skaļāk pieskandinātu putnu dziesmas, kas priecē gan saimnieku, gan citus ļaudis, izlikts daudz putnu būrīšu.
Izmantots avots: Zemkopības ministrijas mājaslapa

Informāciju sagatavoja: K.Sēlis
Autora foto
Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to toyota suv, infiniti suv and lexus suv