Baibas Čākures “Sapņu un laimes ķērāju” izstāde Kalna bibliotēkā

Download PDF
27. oktobrī Kalna bibliotēkā tika atklāta mūsu pagasta iedzīvotājas Baibas Čākures darināto sapņu un laimes ķērāju izstāde. Baiba ir absolvējusi Rīgas dizaina un mākslas vidusskolu un strādājot Kanādā filmu studijā par scenogrāfi iemācījusies veidot šos interesantos talismanus.

Kā saka pati Baiba, tā ir lieliska relaksācija pēc darbā pavadītajām stundām. Baiba ir mūsu novada sporta koordinatore, kā arī pilda novada domes deputāta pienākumus. Atklājot izstādi, Baiba vispirms apmeklētājus iepazīstināja ar sapņu ķērāju izcelsmi un to simbolisko nozīmi. Par sapņu ķērāja dzimteni tiek uzskatīti Kanādas un Ziemeļamerikas reģioni, kur tos darināja vietējo indiāņu ciltis. Labs miegs ir laba dzīve, vēsta sena turienes indiāņu paruna. Savu sakrālo jēgu sapņu ķērājs nav zaudējis arī mūsdienās. Uzskata, ka tas uztur saikni ar garu pasauli, palīdz orientēties sapņu ceļojumā un ietekmē likteni. Tā pamata būtība ir sapņu šķirošana – murgi, izmisums, bailes izbirst kā caur sietu un aizlido izplatījumā, bet burvīgākie sapņi un mīlestības zibšņi iepinas amuleta tīmekļos un paliek pie sapņotāja. Šos darinājumus var saukt gan par dekorācijām, gan mājas sargātājiem, talismaniem un amuletiem un šādiem nolūkiem arī izmantot.

Izstādē Baiba izvietojusi sapņu ķērājus, kas veidoti tikai no dabīgiem materiāliem. Tajos izmantotas vistas, gaiļa, zosu spalvas, trušu vilnas pūciņas, aukliņas, dažādas pērlītes. Sapņu ķērāju tīkliņš, rotāts ar pērlītēm, iestrādāts apļveida formā, bet laimes ķērājiem pēc Baibas radītajām skicēm no koka izgatavotas pakava formas. Apmeklētāji, kas bija ieradušies diezgan kuplā skaitā, izstādi novērtēja ļoti atzinīgi un bija sajūsmināti par šiem krāšņajiem, gaumīgajiem un patiešām ļoti pievilcīgajiem darinājumiem.
Pasākuma otrajā daļā Baiba visus aicināja uz radošo darbnīcu, kur katrs varēja iemācīties izgatavot pats savu sapņu ķērāju. Jāsaka, ka sākumā nemaz tik veikli negāja, jo tas ir diezgan smalks darbiņš, vajadzīga liela rūpība un pacietība. Tomēr bija ļoti interesanti un, pateicoties Baibas padomiem, darbs vainagojās ar panākumiem – ikviens varēja doties mājup, ņemot līdzi savām paša rokām izgatavoto dekoriņu – sapņu ķērāju. Paldies Baibai par atsaucību un jaukajiem kopā būšanas mirkļiem!
Izstādi bibliotēkā varēs aplūkot līdz 27. novembrim. Šogad šī ir jau piektā bibliotēkas organizētā izstāde, kas veltīta mūsu Kalna pagasta iedzīvotāju talantiem un vaļaspriekiem.
Maruta Orbidāne,
Kalna bibliotēkas vadītāja
Baibas Čākures un Sandras Vecumnieces foto
Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to toyota suv, infiniti suv and lexus suv