Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs Ābeļu skolēniem dāvina ekskursiju

 
Latvijas Lauku konsultācijas un izglītības centrs 17. maijā Ābeļu pamatskolas skolēniem Anitas Putkas vadībā organizēja mācību braucienu pie Madonas novada Bērzaunes un Kalsnavas pagasta uzņēmējiem.

Bērzaunes pagasta saimniecībā “Līvi” mūs sagaidīja Raimonds Melderis savā kazu fermā. Viņš mums atraktīvā, skolēniem interesantā valodā pastāstīja par saimniecības attīstību, kazu barošanu, slaukšanu, tīrīšanu un produkcijas pārstrādi, kā arī plāniem kā tālāk attīstīties. Mēs arī degustējām kazas sieru gan ar sāli, gan baravikām, gan ķiplokiem, kā arī ar īpašu kazu siera garšvielu. Ražotne ir stabila, tai ir perspektīva. Šobrīd tur ir aptuveni 300 kazu. Pats saimnieks pēc profesijas vetārsts nodarbojas arī ar kuiļu sēklas materiāla savākšanu ar ko nodrošina tuvāko novadu cūkaudzētājus, arī Jēkabpils. Bērniem visvairāk patika pundurkaziņu saime, kas mūs sagaidīja pirmās. Prieks, ka uzņēmīgs saimnieks tuvākās apkārtnes iedzīvotājiem spēj nodrošināt darbavietas un labu iztikšanu, lai viņam veicās arī turpmāk!
Tālāk mūsu ceļš veda uz trušu fermu “Sveķi” pie trušiem un aitām, kuriem mūsu skolēni bija sagatavojuši burkānus un kaltētas maizes našķus. Ekskursiju pa trušu fermu mums organizēja īpašniece Dzintra Karavaičuka. Viņa mums pastāstīja ar ko trusis atšķiras no zaķa, ļāva pabarot un samīļot savus lolojumus, pastāstīja arī par fermas attīstības plāniem. Mums žēl, ka slimību profilakses dēļ nevarējām vairs satikties ar cūkaitu, jo visi cūku dzimtas dzīvnieki tika likvidēti. Toties sēlfiji ar trusīšiem un draudzīgajiem jēriņiem izdevās godam! Skolēniem arī patika stafete, kurā cīnījās divas komandas- truši un zaķi, uzvarēja draudzība, bet nez vai dabā arī tā notiek?
Jaunkalsnavas jauniešu iniciatīvu centrā mūs sagaidīja Linda un Gatis, kuri pastāstīja par tā dibināšanu 2007. gadā un tālāku ttīstību. Jau iebraucot Jaunkalsnavā, vide mums likās ļoti sakopta- tur ir ieguldīts arī jauniešu darbs talkās, un kur nu vel daudzie projekti, kurus jaunieši ir realizējuši- kā BMX trases izveide, hokeja un florbola laukums, bērnu rotaļu laukums, māmiņu un bēbīšu centrs, sporta bāze . 2015. gadā viņi piedalījās arī republikas projektā- “ Aktīvs- tātad laimīgs”, kurā interesenti varēja sacensties neordināros sporta veidos- piemēram basketbola ar zeķēm rokās, futbola ar piepūšamo bumbu un citos- tas viss skatāms viņu darbības prezentācijā. Mūsu skolēniem ļoti iepatikās brīvā pusstunda šinī klubā- katrs spēja atrast sev piemērotāko nodarbi- galda spēles, datorspēles, teniss, galda futbols, novuss. Visi bija tā aizrāvušies, ka grūti bija apstādināt. Paldies par daudzajām idejām, kā mums pilnveidot skolas inventāru, lai no stundām brīvajā laikā, skolēni lietderīgi pavadītu laiku.
Mājupceļā iegriezāmies arī pavērot Aiviekstes spēkstaciju, kura būvēta no 1925-1935 gadam, atjaunota 1993. gadā. Skolēnus pārsteidza sakopta vide un grandiozais ūdenskrituma skats.
Paldies Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centram un īpaši Anitas kundzei par jauko, radošo, interesanto un izglītojošo braucienu, uz tālāku sadarbību cerot!

Ekskursijas dalībniece Silva Zepa

Autores foto
Print Friendly, PDF & Email
Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to toyota suv, infiniti suv and lexus suv