Barikāžu laika atceres pasākums Dunavā

Download PDF

13. janvāra pēcpusdienā dunavieši pulcējās uz atceres pasākumu „Barikāžu laiks”. Tajā piedalījās dažādu paaudžu pārstāvji – tie, kuriem šis laiks vienmēr paliks atmiņā kā satraukuma pilnas dienas, lai nosargātu Latvijas brīvību, gan jaunā paaudze, kas par barikādēm dzirdējuši no vecākiem, vecvecākiem un skolotājiem, redzējuši televīzijā. Atklājot pasākumu, kultūras nama vadītāja Anita Ozoliņa atzina, ka šis ir simbolisks kopā būšanas brīdis, lai atcerētos 1991.gada janvāra barikādes un godinātu cilvēkus, kas stāvēja atjaunotās neatkarīgās Latvijas sardzē. Uz barikādēm devās arī 45 cilvēki no Dunavas- 19 no viņiem mēs ikdienā varam satikt, uzrunāt un pajautāt, bet daudzi tagad dzīvo citur. Ar klusuma brīdi tika godināti tie, kuri vairs nav mūsu vidū.

Dunavas pamatskolas vecāko klašu skolēni sniedza nelielu ieskatu tā laika vēsturiskajos notikumos, skandēja barikāžu laika dzejas rindas, lasīja fragmentus no barikāžu dalībnieku atmiņām. Savos barikāžu laika pārdzīvojumos un atmiņās dalījās Dunavas pagasta pārvaldes vadītājs Andris Baltaruņķis un skolotājs Uldis Auzāns. Stāstīja par atmosfēru Zaķu salā, cilvēku saliedētību, kopības sajūtu, par mājinieku satraukumu, skatoties TV, klausoties radio. Ne mirkli nav šaubījušies- arī no tālās Dunavas jābrauc, jāatbalsta, jāpiedalās. Abi ir 1991.gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmes īpašnieki, ko ikviens varēja apskatīt. Tās dunaviešiem 2005.gadā svinīgā pasākumā pasniedza tā laika Saeimas priekšsēdētāja Ingrīda Ūdre.
Pasākumu kuplināja dzejniece Rasma Urtāne un LNO vijolnieks Reinis Galenieks. R.Urtāne barikāžu dalībniekiem pateicās par nosargāto brīvību, bet R.Galenieks piedalījies barikādēs Vecrīgā, spēlējot vijoli. Skanēja sirsnīga dzeja un brīnišķīgi muzikālie priekšnesumi.
Pasākuma noslēgumā visi baudīja karstu tēju ar cepumiem, kavējās atmiņās par notikumiem, kas risinājās pirms 26 gadiem, ielūkojās barikāžu dalībnieka Pētera Sprukta fotogrāfijās izstādē „Barikāžu laiks”.
Pagalmā iekurtais ugunskurs, kura dzirksteles traucās debesīs, un improvizētais ugunskurs uz skatuves radīja kaut nelielu emocionālu sajūtu par to, kas 1991.gada janvāra vēsajās dienās notika Rīgā.
Astra Liopa
Autores foto
Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to toyota suv, infiniti suv and lexus suv