Jēkabpils novada Kaldabruņā Valsts svētkos uzliek jaunu krustu Červonkas baznīcai

Vidusdaugavas Televīzijas video

Vairāki desmiti iedzīvotāju Latvijas dzimšanas dienā pulcējās šķietami pamestā, bet ar īpašu auru apvītā vietā – Červonkas baznīcā Kaldabruņā – vietā, kur savulaik tika kristīts mazais Jānis Pliekšāns. No tā brīža Červonkas baznīca, līdzīgi kā mūsu valsts, piedzīvojusi dažādus laikus – gan aktīvu draudzes dzīvi, gan minerālmēslu noliktavas periodu, gan pārmaiņu skarbuma diktēto aizmirstību. Bet šogad – tieši 18.novembrī – Jēkabpils novada biedrība “Ūdenszīmes” kopā ar Kaldabruņas evaņģēliski luterisko draudzi aicināja cilvēkus pulcēties uz īpašu pasākumu – krusta uzlikšanu baznīcas tornī. Krustu speciāli šim nolūkam izgatavojis Mārtiņš Uzkurs no Kaldabruņas, bet pasākumu finansiāli atbalsta Jēkabpils novada pašvaldība. Pēc īsa dievkalpojuma un krusta iesvētīšanas, ko veica Daugavpils M.Lutera draudzes mācītājs Andis Lenšs, visi devās ārā, lai vērotu, kā biedrības “Pie kraujas” industriālā alpīnisma speciālisti liks krustu. Tā kā process ir sarežģīts un ilgstošs, bet ārā pūta auksts vējš, tie skatītāji, kuri vēlējās, varēja doties uz Kaldabruņas skolas telpām iedzert siltu tēju, lai pēc tam dotos atpakaļ vērot speciālistu darbošanos.

Madonas novada biedrības “Pie kraujas” pārstāvis Miks Jātnieks stāsta: “Jauno krustu mēs caur iekšpusi pa torni nesam augšā, bet pašu pēdējo posmu darām pa ārpusi, jo pēdējais posms no iekšpuses nav sasniedzams. Jauno krustu stiprināsim vecā krusta vietā, vienkārši pārveidojot stiprinājuma vietas un uzstādot kronšteinu.”

Biedrības pārstāvis atzīst, ka šī ir pirmā reize, kad viņiem uzticēts tik atbildīgs uzdevums – uzlikt baznīcas tornī krustu: “Mēs esam biedrība “Pie kraujas”, nodarbojamies ar industriālo alpīnismu, parasti tīrām sniegu no jumtiem un veicam dažādus remontdarbus augstumā. Šis uzdevums ir visnotaļ interesants, jo tāda veida pieredze mums ir pirmo reizi. Jauki redzēt, ka cilvēki šeit ir atnākuši, arī fakts, ka to darām tieši Valsts svētkos, visu padara vēl vairāk interesantu.” Uz jautājumu, vai nav bail strādāt augstumā, Miks atbild: “Bija bail, ir bail un būs bail, bet tas ir interesanti.”

Biedrības “Ūdenszīmes” pārstāve Solvita Kukle stāsta: “Mūsu pamatideja ir atdzīvināt šo baznīcu. Kas gan ir skaistāks par iespēju piešķirt baznīcai dvēseli šādā simboliskā dienā? Šodien ir tik svarīgs datums ikvienam, kādēļ lai tas nebūtu svarīgs arī šai baznīcai? Krusts ir simbols, ko redz pa gabalu. Ir skaisti redzēt, ka ir sanākuši tik daudzi cilvēki un ka tas visiem nozīmē tik daudz.”

Ziemā Čevonkas baznīcā ir pārāk auksts, bet vasarās šeit notiek dievkalpojumi un citi pasākumi. Biedrība “Ūdenszīmes” tic, ka ar laiku izdosies dievnamu atjaunot. Līdzīgs uzskats ir arī Kaldabruņas luterāņu draudzei. Draudzes pārstāve no Bebrenes Elga Vuškāne saka: “Ir jāsāk darīt, tad viss aizies. Ja neko nedarīsim, bet tikai skatīsimies cits uz citu, arī nekā nebūs. Man šodien ir aizkustinājums un ļoti patīkamas emocijas. Braucot uz šejieni, gribējās raudāt no prieka. Draudze mums ir maza. Tā dalās divās daļās – puse ir no Kaldabruņas, puse – Bebrenes cilvēki. Aktīvākie ir bebrenieši. Ziemā mēs uz šejieni nebraucam, bet vasarā un lielos svētkos šeit notiek dievkalpojumi.”

Aukstā vējā, atrodoties vairāku desmitu metru augstumā, biedrības “Pie kraujas” pārstāvji gods godam tika galā ar uzdevumu un pēc vairāku stundu pacietīgas gaidīšanas klātesošie piedzīvoja brīdi, kad Jēkabpils novada Rubenes pagasta Kaldabruņā, Červonkas baznīcas torņa smailē uz 18.novembra pelēko debesu fona atmirdzēja jaunais krusts. Fakts, ka tik daudz cilvēku Valsts svētku dienā atrada iespēju būt klāt šajā notikumā, kā arī tas, cik daudz pasākumu ar biedrības “Ūdenszīmes” aktīvo darbību notiek baznīcā, liecina, ka Raiņa kristību vieta nebūt nav tik pamesta, kā sākumā šķiet.

Sandra Paegļkalne